Постојат вакцини против коронавирус кои влијаат врз животните, но не и коронавируси кои влијаат врз луѓето.

Објавил: Сара Фемина | 18 март, 2020 23:37

ШОК ИНТЕРВЈУ СО ПРОФЕСОР ОД ИЗРАЕЛ: Открива дали од КОРОНА ќе бидат МРТВИ МИЛИОНИ ЛУЃЕ!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Times Of Israel магазин.мк

Исаија Аркин е професор по структурна биохемија на Еврејскиот универзитет во Ерусалим, чие истражување, меѓу другите достигнувања, фрли ново светло на внатрешното дејство на вирусот.

Еве некои од најважните делови на интервјуто што тој го даде за „Тајмс на Израел“.

Ако вакцината е оддалечена една година и пристапот до лекови може да биде побрз или побавен, најлошото сценарио со кое може да се соочи светот е една година додека не се пронајде ефективен третман. Дали е така

Не! Најлош случај е што никогаш не наоѓаме ништо.

Сепак, треба да знаете, немаме вакцина САРС. Не знам дали тоа е затоа што луѓето изгубиле интерес затоа што не е забележан случај на некој кој страда од САРС од 2003 година до денес. Значи, немаше интерес.

Дали е тогаш веројатно дека нема да ја пронајдат вакцината брзо?

Сите знаеме за огромната смртност и морбидитет што предизвика СИДА. Немаме вакцина.
Хепатитис Ц е огромен проблем. Немаме вакцина.
Ако го барате најдоброто сценарио, тогаш ова е изум на вакцината за нешто повеќе од неколку месеци. Не сакам да кажам шест месеци, рече професорот. Тоа мора да биде точно. И сите знаеме дека не мора да биде така. Ако сум крајно оптимист, тогаш тоа се неколку месеци. И една година варијанта не е нереална.
Сепак, треба да знаете, немаме вакцина САРС. Не знам дали тоа е затоа што луѓето изгубиле интерес затоа што не е забележан случај на некој кој страда од САРС од 2003 година до денес. Значи, немаше интерес.

Но, тоа е затоа што најдовме лек за тоа.
Нема апсолутно ништо за лекување на кој било коронавирус. Постојат вакцини против коронавирус кои влијаат врз животните, но не и коронавируси кои влијаат врз луѓето.

Па САРС само згасна?

Точно.

И САРС 1?

Ајде да објасниме нешто – СИДА-та е болест и ХИВ е болест која предизвикува вирус. САРС е болест; САРС Коронавирус-1 е вирус што предизвикува болести. Тековната болест се нарекува COVID-19 и вирусот се нарекува САРС Коронавирус-2.

И никогаш не сме пронашле нешто за лекување на САРС Коронавирус-1?

Или кој било друг човечки коронавирус за тоа прашање. За коронавирусите знаеме долго време. Обично предизвикуваат лесна настинка кај луѓето. Коронавирусите предизвикуваат лесни инфекции на дишните патишта.
Значителен морбидитет е забележан кај добитокот и птиците. Значи, ако сте земјоделец, овие работи значително ви пречат. Но, тоа не беше проблем за луѓето. Повторно, постојат вакцини против некои коронавируси кои инфицираат животни. Постои загриженост дека овој вирус е со различен редослед.

За коронавирусите знаеме долго време. Обично предизвикуваат лесна настинка кај луѓето. Коронавирусите предизвикуваат лесни инфекции на дишните патишта.

И вие велите дека нема гаранции дека ќе се најде вакцина или лек?

Точно.
Звучи апокалиптично.
Не, не, не. Не сакам да предизвикам никаква паника. Како прво, новиот вирус е многу, многу, многу, многу сличен на оној што го пронајде истражувачката заедница во 2002-2003 година. Што предизвика САРС во текот на 2002-2003 година. Годината е многу, многу слична – како што реков, 80 проценти идентична – на онаа што предизвикува COVID-19. Значи, не е како да излегува од никаде.
Ова нема да го убие човештвото. Ова е болест која главно ги погодува старите лица, што не значи дека не се грижиме за нив. Но, кај луѓе кои не се класифицирани како стари лица, тоа создава респираторна инфекција која не е многу тешка и повеќето луѓе имаат многу благи симптоми.
Значи, фактот дека имате стапка на смртност од два или три проценти – тој број го надополнува фактот дека постарите луѓе се многу поподложни на тоа.
Вие нема да видите милиони и милиони луѓе што умираат. Тоа нема да се случи.
Мислам, погледнете во Кина. Кина денес тешко има нови случаи на заболување.
Еве, ајде да замислиме три сценарија. Сценарио број еден. Најдобар случај е дека оваа болест исчезнува до моментот кога ќе завршиме да зборуваме. Тоа веројатно нема да се случи.
Второто сценарио ќе биде она што му се случи на неговиот братучед САРС од 2002 до 2003 година. Овој вирус, кој беше повеќе смртоносен, исчезна во јуни 2003 година, додека температурата се зголеми.
И последното сценарио е апокалипса.

Дали е ова вирус што е во состојба да се прилагоди, да се промени? Или не го знаеме тоа?

Како прво, ако сакаме да бидеме малку оптимисти, треба да се каже дека доста луѓе се опоравиле од овој вирус во Кина. Доста е И, патем, закрепнувањето не значи дека не умирате. Закрепнувањето значи дека веќе не сте заразени и не покажувате никакви симптоми. Тоа е навистина добро.
Во Кина имало 56,000 луѓе од 80.000 кои целосно закрепнале. Но, постои пат.

Каде ќе заврши ова?

Не знаеме

Како да ја споредиме, на пример, со опасноста од, на пример, грип или пушење?

Па, грипот убива околу 60.000 луѓе секоја година само во САД. Значи, во однос на смртните случаи, грипот е многу, многу, многу полош. Дури и во Кина, грипот оваа сезона – да не спомнувам минатата година – уби повеќе луѓе оваа година од СОВИД-19.

Но, она што е во врска со грипот е дека е опасност со која сте запознаени. И во тој поглед, тоа не е нешто што е неочекувано. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Ако погребот како масовен собир е забранет и се прави под специјални услови, кај нас такви настани нормално се случуваат, нема контрола, дури и се кажува дека болеста се проширила таму.

ПАНОВСКИ: Нема казни за масовните собири, нема контрола и затоа сме на ова дереџе!

Вечерва во „Само вистина“ на Канал 5, гостин беше д-р Никола Пановски! Според Пановски,...

-Кога го испраќавме татко ми во операционата сала, тој беше преплашен, целата таа ситуација беше многу емотивна.

СРЦЕТО НА ЕМИЛИЈА СЕГА ЧУКА ВО ИВАН: Ова е човекот кој ја издржа првата трансплантација на срце во Македонија!

 -Се ни е како во сон, уште не можеме да сфатиме дека ова навистина се случува. Настаните...

Салата беше полна и нормално дека имаше позитивни реакции. Прво неколку секунди сите молчеа, а потоа се слушна ракоплескање, воодушевување, а имаше и по некоја солза.

Интервју со проф.д-р Сашко Јовев, кој ја водеше првата трансплантација на срце во земјава: Имаше солзи, почекавме неколку минути и ракоплескавме!

Кога сѐ беше завршено требаше да почекаме неколку моменти за да зачука срцето. Реагиравме...

Меѓу првите воведовме рестрикции, препораки. Од друга страна, МВР - конкретно техничкиот министер Чулев самиот изјавува на медиумите дека не сака да казнува.

МАНЧЕВСКИ: Оваа Влада добро се справи со Ковид 19!

Министерот за администрација и информатичко општество, Дамјан Манчевски во вечерашното...