Иран побара од Интерпол помош за апсење на осомничените, но Интерпол не даде никаков коментар.

Објавил: Катерина Крстиќ | 29 јуни, 2020 18:01

ШОК! Иран издаде наредба за апсење на Трамп: Го обвинуваат за убиството на генерал Сулејмани!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/ Beta, Foto: EPA / Erin Schaff / Pool

Иран издаде потерница за американскиот претседател Доналд Трамп и 30 други лица под сомнение за вмешаност во нападот врз иранскиот генерал во Багдад, изјави денеска обвинителот на Техеран Али Алкасимер.

Иран побара од Интерпол помош за апсење на осомничените, но Интерпол не даде никаков коментар.

Генерал Касем Сулејмани е убиен во американски ракетен напад во Ирак. Сулејмани активно работел на планови за напад на американски дипломати и воени сили, а целта на американскиот напад е одвраќање на Иран од идни акции, аргументира Пентагон.

Иако американскиот претседател не е во опасност да биде уапсен, обвинувањето ги зголеми тензиите меѓу Иран и Соединетите држави. Обвинителот рече дека Трамп и останатите осомничени се обвинети за вмешаност во нападот во кој генералот Касом Сулејмани беше убиен во Багдад на 3 јануари.

Тие се обвинети за убиство и тероризам, рече Алкасимер, пренесе агенцијата ИСНА. Идентитетот на обвинетите не е наведен, освен за американскиот претседател, а обвинителот рече дека Техеран ќе продолжи да го гони дури и по истекот на мандатот за претседател.

Сулејмани, заменик командант на ирачката милиција која го поддржува Иран, и пет други лица загинаа во нападот на американски беспилотни летала во близина на аеродромот во Багдад.

Иран возврати со балистички ракетен напад врз американските сили во Ирак.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Обраќајќи се пред парламентот, британскиот премиер рече дека последното нешто што тој сакаше да го направи е да ги обвини здравствените работници за тоа што се случи.

Не се криви здравствените работници: Џонсон ја презеде целата одговорност за ширење на короната во Велика Британија!

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека презема целосна одговорност...

СЗО ја идентификуваше и елиминираше глобалната пандемија. Лекот веќе беше познат, но СЗО не го пријави на Кинезите ??

КОВИД- 19 НЕ Е ВИРУС: Италијанците први го пронајдоа лекот за коронавирус?

Италијанските лекари не го почитуваа глобалниот закон за здравство на СЗО, кој препорачуваше...

Хашеми бил убиен недалеку од неговата куќа, пренесува Ројтерс, и се наведува дека напишал бројни текстови за Исламската држава и за полицијаташто работела во Ирак со поддршка на Иран.

УБИЕН ПОЗНАТ ПОЛИТИЧКИ АНАЛИТИЧАР: Го чекале пред неговиот дом, не му простиле се што напишал за нив!

Вооружени лица го убиле денеска во Багдад Хишам ал-Хашеми, истакнат поранешен советник...