За само една година, цените на мало се зголемени за над 7 отсто, додека, пак, трошоците за живот се зголемени за над 6 отсто.

Објавил: Рејхан Бајрами | 19 февруари, 2022 11:12

ШОК: Месото во Македонија ќе поскапи за 30 отсто

Фото/Текст извор: ©вечер/магазин.мк

Растот на цените сериозно го загрозува животниот стандард на граѓаните и ја намалува нивната куповна моќ.

За само една година, цените на мало се зголемени за над 7 отсто, додека, пак, трошоците за живот се зголемени за над 6 отсто.

Од 1 март нема да важи мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи, туку ќе има ограничување на маржите на трговците до 5 отсто. Производителите, кои во последниве два месеца имаат драстичен пораст на трошоците за струја, гас, репроматеријали, најавија ново зголемување на цените од 20 до 30 отсто, пишува вечер.мк!

Граѓаните се жалат дека сè е поскапено и оти се зголемени и цените на оние производи на кои тие им беа „замрзнати“. Секоја недела, во маркетите има нови, повисоки цени за по минимум 2, 3 или 5 денари. Веќе не знаеме ни што е замрзнато, а што не е, бидејќи цените отидоа до плафон и веќе не ги следиме, само гледаме да преживееме до први. Тие не веруваат дека новата мерка за ограничени маржи ќе помогне во спречување на инфлацијата, како што не помогна ни претходната.

Лебот и белите печива се поскапени незначително. Млечните производи се доста поскапени, а најголемо поскапување има кај кашкавалот – за 100 денари за килограм. Кафето од 60 денари за 200 грама, достигна цена од 89, 90, 92 денари за само еден месец, а месото, рибата, овошјето и зеленчукот се поскапени за 20 до 30 отсто. Од Сојузот на синдикатите на Македонија информираат дека синдикалната кошничка за јануари годинава изнесува 35.811 денари и е зголемена за 770 денари во споредба со декември 2021 година.

Од Народна банка потврдуваат дека инфлациските движења се над очекуваното, но се предвидува дека инфлацијата ќе се стабилизира во вториот квартал од годинава. За високата годишна инфлација од 6,7 проценти, од Народна банка објаснуваат дека, освен храната, најмногу придонел порастот на цените на горивата и на електричната и на топлинската енергија.

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, вели дека ги чувствува зголемените цени на производите, како и сите граѓани.

-Пазарам во сабота и гледам дека цените се зголемени. Се забележува разликата во цените во супермаркетите, но, исто така, можам да кажам дека ефект дава и замрзнувањето на основните прехранбени производи – вели Бесими.

Според него, очекувањата се дека во втората половина од годината ќе се стабилизираат цените, бидејќи, кај нас, инфлацијата е увезена од тоа што се случува со цените на енергенсите на светско ниво.

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека доколку не воведевме мерки, поскапувањето на производите ќе беше поголемо.

-Растот на цените е европски и светски економски феномен. После вакви пандемии, ваквите процеси се нормални. Сепак, Владата реагираше навреме и ги замрзна цените на основните прехранбени производи. Доколку не ги направевме овие мерки со замрзнувањето, поскапувањето на производите ќе беше поголемо – изјави Ковачевски.

Производителите, пак, најавија дополнително зголемување на цените од 20 до 30 отсто поради зголемените трошоци. Тие сметаат дека мерката за ограничување на маржите е пофер за производителите и за трговците, а, во исто време, со неа ќе се заштитат и потрошувачите.

– Оваа мерка може да спречи нереално зголемување на цените. Ограничување на маржите е подобра мерка отколку замрзнување на цените на основните прехранбени производи. Се уште е рано да се каже како ќе влијае оваа мерка на пазарот и на цените на домашните производи. Секој производител треба да направи анализа и да види како влијае ограничената маржа на неговите производи и ќе направи корекција на цените – вели за ВЕЧЕР Горан Ѓорѓиевски, претседател на Агро-бизнис комората.

И од пекарската индустрија реагираа на замрзнатите цени и најавија зголемување на цените на лебот откако ќе се тргне мерката за замрзнати цени поради зголемените трошоци и сметките за струја и за гас.

– Неминовно е зголемување на цените на лебот и на сите други прехранбени производи, бидејќи растат цените на сити инпути, суровини, енергенси, работна сила… Во овие два месеца додека трае забраната за зголемување на цените, сметките за електрична енергија ни се зголемија од 150 до 200 отсто, а за гас и до 300 отсто. Ова е неиздржливо за компаниите. Од една страна, имате огромен пораст на цените на енергенсите, а, од друга, забрана за зголемување на цените. Ако продолжи ваквата состојба уште месец-два, ќе дојде до затворање на многу компании и до целосен колапс на економијата – изјави Горан Малишиќ, претседател на Групацијата на мелничко-пекарската индустрија при Стопанската комора на Македонија.

Според производителите, секако дека ќе има зголемување на цената на лебот, но се уште не се знае колкаво ќе биде тоа. Според пресметките, зголемувањето би било околу 30 отсто. И од месната индустрија најавија ново зголемување на цените на месото и на месните преработки за 20 до 30 отсто.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава, а Ковачевски не смее збор да изусти!

ВМРО-ДПМНЕ: Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава

Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава, а Ковачевски...

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе – Обвинителен акт против едно физичко лице и Обвинителен предлог против правно лице кои се товарат за продолжено кривично дело – Измама од член 247 од Кривичниот законик.

Жан Митрев може да добие затворска казна од 1 до 10 години

Обвинетиот на пациентите и во јавноста прикажувал дека методот хемофилтрација е одобрен...

Левица во својата политичка иднина има две битки, а првото полувреме е со СДСМ, вели лидерот на Левица Димитар Апасиев во интервју за најновиот број на неделникот „Фокус“.

Апасиев: Црвениот тефтер ни е полн, ништо не забораваме!

Јавно кажуваме дека нема да им биде простено на тие параполициски структури кои што...

Дел од гостите само се заблагодарија за поканата, а дел ја искористија можноста да кажат дека дошле за поддршка.

„Се надевам дека во иднина она што е нормално, да се отвораат клубови кои ќе поврзуваат, а ние имаме многу со бугарскиот народ и дека вакви ликови коишто не поврзуваат ќе бидат имиња и на бугарските клубови во Македонија, а не како сега да ги сфаќаме како провокација.“

изјави Димитар Апасиев, пратеник и лидер на Левица.
На улицата пред клубот тешко можеше да се разликува кој е дојден за поддршка, а кој за провокација. Отспротива, без присутни помал број поддржувачи на бугарската ВМРО-БНД. Меѓу новинарите, пак, се појави човек што се претстави како наследник на Вапцаров и се обиде да му подари книга на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

„Тука се е напишано, особено на последната страница си е напишано, тоа е ракопис на Никола Вапцаров каде што пишува кој е, што е.

–Ќе ви дадам јас една книга од нашата македонска историја што ја напишал Никола Јонков Впацаров за Македонија и неговиот македонски иднетитет. Следниот пат ви ветувам ќе ви дадам книга“,

објаснуваше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

(ВИДЕО) Бугарскиот суд го затвора здружението што го отвори македонскиот клуб во Благоевград

„Во ликвидација“ – пишува во досието на Централниот регистар на Бугарија покрај...