Според АП, Вашингтон се повлекува од Договорот, затоа што Русија наводно го крши пактот, а сликите собрани за време на летовите можат да се добијат брзо и поевтино од американските или комерцијалните сателити.

Објавил: Катерина Крстиќ | 21 мај, 2020 21:03

ШОК ОДЛУКА НА ТРАМП: Ова одекна како бомба во целиот свет- веднаш стигна одговор од Русија!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп објави денеска дека Соединетите држави се повлекуваат од Договорот за отворено небо.

Тие им овозможуваат на „30-плус“ државите да спроведат невооружени летови за набудување над нивните територии, кој беше потпишан пред 18 години со цел да се промовира доверба и да се спречи конфликтот.

Според АП, Вашингтон се повлекува од Договорот, затоа што Русија наводно го крши пактот, а сликите собрани за време на летовите можат да се добијат брзо и поевтино од американските или комерцијалните сателити.

Излезот од договорот се очекува да ги заостри односите со Москва и да ги вознемири европските сојузници и некои членови на Конгресот, според АП.

Американскиот претседател Двајт Ајзенхауер првпат предложи Соединетите држави и поранешниот Советски сојуз да дозволат летање со воздушни извидувања над нивните територии во јули 1955 година.

Москва првично ја отфрли идејата, но претседателот Џорџ Буш ја оживеа во мај 1989 година, а договорот стапи на сила во јануари 2002 година.

Во моментов, 34 земји се потписнички на договорот.

Според договорот, беа извршени над 1.500 летови, чија цел е зајакнување на транспарентноста во воените активности и помагање при контрола на оружјето и други договори.

Сите држави во рамките на договорот се согласија да ја направат целата своја територија достапна за летови за надзор, но Русија има ограничено летови над одредени области, според АП.

Заменик министерот за надворешни работи на Русија, Александар Грушко, се огласи за вестите дека Вашингтон ќе се повлече од Договорот за отворено небо.

Тој посочи дека руската страна не го крши тој Договор на кој било начин, пренесува Спутник.

„Сите прашања што ги покренаа Соединетите држави кога станува збор за Договорот за отворено небо можат да бидат разгледани во рамки на Консултативната комисија“, рече Грушко, додавајќи дека Русија исто така има забелешки за исполнување на одредбите од Договорот од страна на Соединетите држави, но дека сите тие се технички проблеми.

Руското Министерство за надворешни работи истакна дека ваквиот потег на Вашингтон го поткопува фундаменталниот договор што ја зајакнува безбедноста во Европа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Таа потврди појава на силна алергиска реакција кај една личност и изјави дека лекарите се подготвени да ја „поздрават и решат“ ситуацијата, пренесува порталот Index.hr.

ВО ХРВАТСКА ВАКЦИНИРАНИ 46.000 ГРАЃАНИ: Лесни несакани ефекти пријавени кај 80 лица

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно...

Цели семејства, со поспани деца во рацете, се упатија кон градот Агуа Калиенте, недалеку од границата со Гватемала, рано утрово.

КАРАВАН ОД 4.000 МИГРАНТИ ТРГНА ВО АМЕРИКА: Немаме друг избор, тука ќе умреме(ВИДЕО)

Мигрантите од Хондурас, бегајќи од сиромаштијата, се упатија кон САД денес преку границата...

Грција, која заработува многу пари годишно од туризам, сака да ги оживее патувањата пред да започне летната сезона и веќе направи шаблон за тоа како треба да изгледа сертификатот за вакцинирана личност.

МИЦОТАКИС ЈА ПОВИКА ЕУ да направи СЕРТИФИКАТ ЗА ПАТУВАЊЕ: Вакцинацијата не е задолжителна, но ќе има олеснување за вакцинираните лица

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја повика ЕУ да создаде заеднички сертификат...