Според агенцијата, студијата е објавена на Интернет, на истражувачко место и нема рецензија, финансирана од грантови од Националниот институт за здравство и Универзитетот во Вирџинија.

Објавил: Перо Милчин | 22 април, 2020 18:35

ШОК ПОДАТОЦИ ОД АМЕРИКАНСКИ СТУДИИ: Тврдат дека лекот против маларија не делува- Хлорокин предизвикува смртност?

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Beta

Лекот за маларија, кој се смета за потенцијален лек за „Ковид-19“, не се покажа дека е ефикасен против болеста, но дури и ја зголемува смртноста, покажа анализата за неговата употреба во болниците во американските ветерани.

Според АФП и Асошиејтед Прес (АП), студијата открила дека имало повеќе смртни случаи кај пациенти „Ковид-19“ кои примале хидроксихлороксин отколку кај оние кои примаат стандардна нега.

Според агенцијата, студијата е објавена на Интернет, на истражувачко место и нема рецензија, финансирана од грантови од Националниот институт за здравство и Универзитетот во Вирџинија, пренесува курир.рс.

Студијата не беше спроведена како ригорозен експеримент, но од опфатените 368 пациенти, најголема досега е употребата на хидроксихлорохин со или без анитибиотици азитромицин во третманот на Ковида-19, при што починаа повеќе од 171.000 луѓе ширум светот.

Медицинските резултати на 368 мажи, ветерани хоспитализирани со потврдена инфекција со коронарна вирус, биле анализирани во еден од медицинските центри за ветерани кои починале или биле испратени дома до 11 април.

Според АП, 28 проценти од пациентите кои примале хидроксихлороин со вообичаена нега починале, а 11 проценти починале од оние кои примале само вообичаен третман.

Од оние што примаат хидроксихлорокин и азитромицин, околу 22 проценти умреле, но разликата помеѓу таа група и вообичаената група за нега не се смета за доволно голема за да се исклучат други фактори кои можат да влијаат на преживувањето.

Употребата на хидроксихлорокин исто така не влијаеше на потребата за употреба на респиратор.

Лекот одамна е познат дека предизвикува потенцијално сериозни несакани ефекти, вклучително и промени во отчукувањата на срцето кои можат да предизвикаат ненадејна смрт.

АФП наведува дека експериментот имал неколку значајни ограничувања, но дека предизвикува сомнежи за ефективноста на лекот кој има најголема поддршка во американскиот претседател Доналд Трамп и каналот Фокс њуз.

Француската агенција додава дека е тешко да се генерализираат резултатите бидејќи испитаната популација е многу специфична: поголемиот дел од пациентите биле мажи, во просек 65 години и постари.

Истражувачите, рече АП, исто така, не ги следеле несаканите ефекти, но забележаа навестување дека хидроксихлорохинот може да има штетен ефект врз другите органи. Лекот одамна е познат дека предизвикува потенцијално сериозни несакани ефекти, вклучително и промени во отчукувањата на срцето кои можат да предизвикаат ненадејна смрт.

Претходните истражувања потврдија дека овој лек е ризичен за пациенти со срцеви проблеми. АП објави дека на почетокот на месецот, научниците во Бразил запреле дел од студијата за тестирање на хлорокин, постар лек кој е сличен на хидроксихлорокин, бидејќи проблеми со срцевиот ритам се појавиле во четвртина од оние кои примале повисоки дози или две дози.

Хидроксихлорокин и сродните соединенија хлорокин се користат со децении за лекување на маларија, како и автоимуни нарушувања на лупус и ревматоиден артритис.

Тие привлекоа многу внимание во последно време, за време на пандемија на вирусна корона, кога во лабораториски услови се покажа дека тие спречуваат вирусот да влегува во клетките и да се размножува. Во фармацевтскиот свет, сепак, резултатите од лабораториските експерименти – „ин витро“ – честопати не добиваат потврда во пракса – „ин виво“, пренесува АФП.

Вистински одговор може да се добие само преку многу обемни рандомизирани клинички испитувања, во кои на пациентите ќе им се даде лек или плацебо. Неколку се веќе во тек, пред се во САД, Европа, Канада и Велика Британија, додава АФП.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Поради Ковид-19 инфектолозите станаа најбарани лекари, но кичевската болница не располага со ниту еден инфектолог!

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан...

Иван е во добра здравствена состојба и по препораките на доктор Митрев веќе се подготвува за отпуст од болницата и понатамошно лекување и нега во својот дом.

(ВИДЕО) Жан Митрев го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена првата трансплантација на срце во државава

Доктор Жан Митрев денеска го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена...

Со цел непречено функционирање на клиниката во услови на пандемија од коронавирусот, се применуваат посебни мерки за заштита и во таа насока поставени се нови шалтери за прием на пациенти, како и нови столчиња во чекалната на пациентите.

На детска клиника комплетно се реновирани амбулантскиот дел, Ургентниот центар и чекалната

Амбуланскиот дел е целосно обновен со нова опрема, извршени се бројни градежни зафати,...

Соседната мутација му даде на вирусот многу поголем број на надворешни протеински „шила“, што му овозможува да ги достигне клетките, тврдат американски научници.

ОД ОВА СЕ ПЛАШЕВМЕ: Корона вирусот мутирал и постанал уште повеќе ЗАРАЗЕН, тврдат научниците!

Серија лабораториски експерименти спроведени од американски истражувачи укажуваат...