Најстариот брат на Шабан Мурадив, прв почна да пее и тој умре од тага за Шабан.

Објавил: Сара Фемина | 13 март, 2019 18:10

ШОК: Почина постариот брат на Шабан Шаулиќ

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Пејачот Мурадиф Демировиќ, брат на српскиот пејач Шабан Шаулиќ кој трагично настрада во сообраќајна несреќа во Германија, почина само неколку дена после трагедијата на неговиот брат.

Братучедот од тетка пејачот Хасан Дудиќ за српски телеграф изјави дека, после вестите дека му починал уште една роднина, завршил во болница.

Тој изјави дека Мурадиф не можел да ја поднесе смртта од неговиот брат, а уште поголема била болката бидејќи, не можел да дојде на погребот да го испрати на вечното почивалиште. 

Неговиот прв албум излезе во 1969 г. кога имал осумнаесет години, отприлика тогаш служел воен рок во Југословенската народна армија во Битола. До 1976 г., авторот на неговите песни бил Буца Јовановиќ, а од таа година сите свои песни ги пишувал лично. Неговата жена се вика Гордана за која тој има напишано и издадено хит-песна во албумот Кафанска ноћ (1985) наречена „Гордана“. Шаулиќ бил еден од најпродаваните пејачи во СФРЈ. Тој исто така има снимано песни на македонски, како римејкот на класичната „Зајди, зајди“.

Во болница сум, се онесвестив од шок и стрес. Лошо ми е, срцето, главата, кичмата и тагата ми се собра во мојата душа. Не знам како ова ќе го поднесам, голема е болката што ја задеси нашата фамилија. Најстариот брат на Шабан, Мурадив, прв почна да пее и тој умре од тага за Шабан. Долго беше болен и не можеше да стои на нозете, имаше и проблем со белите дробови. Падна во тешка депресија и никако не можеше да преболи дека неговиот брат почина.

Се нервираше со денови затоа што не можеше да дојде на погребот и цело време зборуваше дека срцето ќе му пукне од болка. Така зборуваше и во неделата почина од тага за Шабан.

Кралот на српската народна музика Шабан Шаулиќ загина после тешката сообраќајна несреќа која се случи во Германија.

Ѕвездата на народната музика во автомобилот, беше со возачот и со кумот, а несреќата се случила во околината на Билефелд во кој пеел.
Шабан Шаулиќ потоа итно беше префрлен во болница, каде и почина на 67 годишна возраст.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Вечерва во Белград ненадејно на 56-годишна возраст почина Ксенија Вучиќ, мајка на нашите две деца Данило и Милица и мојата прва сопруга.

За местото и датумот на погребот ќе ги информираме семејството и пријателите подоцна!

Ксенија Вучиќ новинарската кариера ја започна во ТВ Студио Б, работеше на радио станиците Фокус и Индекс, а последните години беше уредник и директор на кабелскиот канал на РТВ Пинк.

Погребана Ксенија Вучиќ: Српскиот претседател во придружба на своите деца пристигна на Ново Гробје

Новинарката и екс сопруга на српскиот претседател Александар Вучиќ, денеска ќе биде...

Како што наведе Вучиќевиќ, Ксенија починала на рацете од својот син. Најверојатно се работи за проблеми со срцето!

ПОЧИНА НА РАЦЕТЕ ОД СВОЈОТ СИН: Откриена причината за смртта на Ксенија Вучиќ

Новинарката и прва сопруга на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, Ксенија Вучиќ...

Починатиот пејач Аки Рахимовски ја чуваше својата приватност далеку од очите на јавноста. Последниов период најактуелна тема беше дека тој станал татко на 65 години, односно дека доби ќерка со таинствената Словенка Барбара која е 30 години помлада од него.

Тие двајца успешно ја криеле веста од јавноста дека чекаат принова речиси три месеци, а и малкумина знаеле дека ќе стане татко во зрело доба.

Во една изјава за медиумите, неговиот пријател и член на „Парни Ваљак“, Хусеин Хасанфендиќ Хус кажа:

„Ако можеше Мик Џегер да стане татко на 74 години, зошто да не може и Аки“.

На пејачот ќеркичката му е трето дете, а се вика Антонија. Тој претходно беше долго во брак со Ингрид со кого ги има синот Кристијан и ќерката Дина.

Парни Ваљак по смртта на Аки: Сите сме во шок – не можеме да поверуваме

Пејачот на култната загрепска рок група „Парни Ваљак“, Аки Рахимовски, почина денес...