Бројот на починати се искачи на 8.189, во однос на 7.340 во понеделникот.

Објавил: Перо Милчин | 31 март, 2020 14:04

ШПАНИЈА ВОВЕДЕ ОПШТ КАРАНТИН: Забрането движење на СИТЕ, освен на лекари, војска и полиција!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Шпанија воведе општ карантин низ целата земја.

Само лекарите, војската и полицијата е дозволено да се движат во Шпанија.

Во Шпанија, 849 луѓе починаа од инфекција од вирусот корона, што е најголем број на смртни случаи за 24 часа од избувнувањето.

Бројот на починати се искачи на 8.189, во однос на 7.340 во понеделникот. Вкупно 94.417 луѓе се заразени со вирусот во Шпанија, пренесува Ројтерс.
Во последните 24 часа се регистрирани 9.222 нови случаи.

„Тендецијата е таква, како што зборувавме минатите денови. Мерките против ширењето на заразата ќе имаат ефект следните денови. Сега нема смисла да се воведуваат нови мерки, бидејќи сегашните се веќе извонредно цврсти“, изјави челникот на здравствената служба Фернандо Симон во телевизиското обраќање од својот дон преку сервисот Skype.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Претходно, Владата на Црна Гора донесе одлука да ги отвори границите на својата земја за девет држави, меѓу кои не е Србија.

СРПСКИ КОНТРАУДАР НА ОДЛУКАТА НА ЦРНА ГОРА: Забрането слетување на “Монтенегро ерлајнс” во Србија!

Врз основа на реципроцитетот, Дирекцијата за цивилно воздухопловство донесе мерка...

Тој рече дека „Ковид-19“ се шири брзо, особено во средини како што се старечки домови.

Директорот на СЗО порача: Корона вирусот е 10 пати посмртоносен од епидемијата свински грип во 2009 година!

Вирусот на корона е десет пати повеќе смртоносен од епидемијата на свински грип во...

„Целата одговорност за спроведување на полицискиот час е моја“, цитираше Саул за турскиот дневен весник Сабах.

Турскиот Министер за внатрешни работи ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Цела одговорност е моја, се повлекувам од функцијата!

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу денеска на Твитер објави дека...

Данска е една од првите европски земји што воведе мерка за затворање на училиште пред еден месец, јавува Би-Би-Си.

Данска ги враќа децата во училиштата: Премиерката тврди дека не сакаат земјата да биде затворена повеќе од што треба!

Од среда, 15 април, во Данска ќе бидат олеснети некои мерки за борба против епидемијата...