„Теле 2“Арената во Стокхолм беше „обоена“ во „црвено–бело“, во знакот на Хрватска, најмалку 10.000 фанови имаше на трибините.

Објавил: Сара Фемина | 26 јануари, 2020 19:58

Шпанија го одбрани европскиот трон- Хрватска не успеа да стане Европски шампион

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Репрезентацијата на Шпанија успеа да ја одбрани титулата на Европското првенство во ракомет.

„Теле 2“Арената во Стокхолм беше исполнета до последното место, со најмалку 10.000 фанови на трибините. Шпанија во финалето славеше против Хрватска со 22-20. 

Исто така Шпанија се пласира директно на ОИ, додека Хрватска низ квалификаци ќе се бори за настап во Токио.

„Не можеш во животот сѐ да добиеш. Мораш да се задоволиш со тоа што го имаш. Кога ќе ја видиш мојата кариера и сите мои медали. Благодарен сум, не се жалам, вели Червар.

Хрватска пропушти златна шанса и не успеа да дојде до својата прва титула на Европските првенства, откако денеска во финалето потклекна во самата завршница од мечот со силната Шпанија.

Хрватскиот ракометен селектор Лино Червар пред камерите на хрватската РТЛ, по загубеното финале, се прости од репрезентацијата која ја водеше до среброто, повторно патетично да потсети на неговиот минат труд во кариерата.

Червар се потсети и на неговиот ангажман во Металург.

Со гордост гледам на мојата кариера. Израснав во малиот Умаг, со тамошниот клуб од петта лига, дојдовме до првата на СФРЈ, потоа со селекцијата на Италија ја елиминирав Словенија, па потоа на СП во Јапонија бевме рамноправни со сите. Па потоа бев во Македонија, пет години тренирав една екипа од крајот на градот, една сиромашна екипа, со неа двапати влеговме меѓу петте најдобри во Евцропа, а немавме ни добар тоалет“, изјави меѓудругото хрватскиот стратег.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Еден од ракометарите на „вардарци“ во изминатите денови покажал симптоми на болеста, а по тестирањето добил позитивен резултат, по што се наоѓа во самоизолација.

Коронавирусот се врати во РК Вардар!

Лоша вест за РК Вардар – коронавирусот се врати во редовите на актуелниот европски...

Ова ќе значи и прекин на групата Б во следните 15 дена, а се очекува во следниве денови да бидат тестирани и ракометари на екипи, кои во изминатиот период играа натпревари против Работнички.

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Вкупно 16 ракометари се заразени со ковид-19 во редовите на Работнички. Сите се наоѓаат...

Мојсоски седнува на оваа функција на местото на Дарко Каевски, кој стана пратеник во Собранието, и не може да извршува две функции истовремено.

Наумче Мојсоски е новиот директор на Агенцијата за млади и спорт

Поранешниот македонски репрезентативец во ракомет, Наумче Мојсоски, ќе биде новиот...

Веста ја откри тренерот на ракометниот клуб Вардар,  Стевче Алушовски, а доаѓа само четири дена пред дуелот со Нексе во четвртфиналето во СЕХА-лигата.

Стојанче Стоилов позитивен на коронавирус

Капитенот на македонскиот ракометен првак Вардар, Стојанче Стоилов е позитивен на...