Туристите ќе поминат низ „тројна проверка“, која вклучува проверка на податоците од каде потекнуваат, мерење на температурата и преземање детални податоци доколку има потреба да се следат.

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 јуни, 2020 14:35

ШПАНИЈА ОД ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Нема карантин, ТУРИСТИТЕ СЕ ДОБРЕДОЈДЕНИ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Шпанија денес ја укинува вонредната состојба прогласена поради пандемијата на коронавирус и ги отвора границите.

На посетителите од Европската унија, земјите од Шенген и Велика Британија ќе им биде дозволено да влезат без обврска да поминат две недели во карантин, соопшти шпанското Министерство за надворешни работи.

Туристите ќе поминат низ „тројна проверка“, која вклучува проверка на податоците од каде потекнуваат, мерење на температурата и преземање детални податоци доколку има потреба да се следат.

Шпанското министерство за здравство објави дека бројот на новозаразени вчера беше 363, во споредба со претходните денови кога беа регистрирани меѓу 130 и 150 случаи дневно.

Шпанија е трета земја во Европа по вкупниот број заразени со 293 018 лица и 28 322 починати.

Премиерот Педро Санчез пред утрешното укинување на режимот воведен како заштита од ковид-19, ги повика граѓаните да продолжат да бидат претпазливи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

Заев и Филипче својата професионална релација ја префрлија и на приватно ниво, па сега често може да се видат заедно како возат мотори, заедно одат на скијање во Швајцарија, возат мотори.

Заев и Филипче заминаа за Дубаи, преку Истанбул

Заев и Филипче заминаа за Дубаи, преку Истанбул! Екс-премиерот Зоран Заев, заедно со...

Економијата во голема мера зависи од индустријата и услужниот сектор. Сингапур е светски лидер во неколку области.

СИНГАПУР УБАВИНА И ГЛАМУР: Еден од најбогатите земји во светот и најлесно место за правење бизнис!

Земјата е дом на повеќе милионери по глава на жител од која било друга земја. Светската...