Од почетокот на годината преку Средоземното Море во Шпанија пристигнаа над 25.000 мигранти што е тројно повеќе во споредба со истиот период лани

Објавил: Мирко Бачиќ | 16 август, 2018 10:28

Шпанската крајбрежна стража спаси 524 мигранти

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Припадници на шпанската крајбрежна стража во текот на вчерашниот ден во водите на Гибралтарскиот Проток и во Алборанското Море спасија вкупно 524 мигранти.

Како што соопштија шпанските власти спасените мигранти се наоѓале во 12 пловила за кои постоела опасност да потонат со кои се упатиле кон Европа.

Од почетокот на годината преку Средоземното Море во Шпанија пристигнаа над 25.000 мигранти што е тројно повеќе во споредба со истиот период лани.

Шпанија стана “главна дестинација” за илегалните мигранти откако Малта и Италија има забранија пристап во своите пристаништа на бродовите што ги спасуваа мигрантите во водите на Средозменото Море.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Принцот за ова убиство го задолжи својот советник Сауд ал Катанија, кон трагите на истрагата кои воделе до Турција, издадена била на оперативците убијци наредба да го убијат новинарот со зборовите „донесете ми ја главата на тоа куче'.

БОГАТИОТ ПРИНЦ ЗАМЕШАН ВО КРВАВО ЗЛОСТОРСТВО: Наредил да убие новинарот Кашоги „Да ми ја донесете главата на тоа куче

Саудиски новинар Џемаил Кашоги (59) убиен е на 2. октомври 2018 година во конзулатот на...

Некогашниот шеф на тимот на Ферари вчера бил во болничката соба на Михаел Шумахер и со него поминал 45 минути. Шумахер се лекуваше со матични клетки.

ПРЕКРАСНА ВЕСТ: Микаел Шумахер се разбуди од кома!

Како што пишуваат британските медиуми, повеќекратниот шампион во Формула 1 Михаел...