Минатиот месец судот во Венецуела осуди двајца поранешни припадници на американската армија на по 20 години затвор.

Објавил: Мирко Бачиќ | 12 септември, 2020 12:05

ШПИОН НА ЦИА ПАДНА ВО ВЕНЕЦУЕЛА: Мадуро тврди дека поранешниот маринец носел многу пари и оружје

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро изјави дека американскиот шпион е уапсен во државата Фалсон на северозападот на земјата.

Мадуро на државната телевизија изјави дека осомничениот бил вооружен, дека со себе носел голема сума пари и дека „служел во маринците во базата на ЦИА во Ирак“, објави Би-Би-Си.

Минатиот месец судот во Венецуела осуди двајца поранешни припадници на американската армија на по 20 години затвор.

САД сè уште не ги коментираа последните тврдења на претседателот Мадуро.

Првата серија руска вакцина против коронавирусот „Спутник V” ќе пристигне во Венецуела кон крајот на овој месец за третата фаза од клиничките испитувања, најави венецуелскиот претседател Николас Мадуро.

– Во септември, пристигнуваат првите вакцини од Русија за клинички испитувања, рече Мадуро во говор емитуван на Фејсбук.

Тој додаде дека уште една серија вакцини ќе биде доставена до Венецуела во октомври годинава.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Владата пред само шест дена го прошири администрирањето на третата, бустер доза за лица над 40 години, шест месеци по целосната вакцинација, а денеска таа мерка дополнително ја прошири на сите лица над 18 години.

Франција ќе дава засилувачка доза од анти-ковид вакцината на сите лица над 18 години

Француските здравствени власти предложија проширување на аплицирањето на засилувачката...

Од полицијата наведуваат дека Петра Р.(31) е вработена во Здравствениот дом- Загреб, каде била задолжена да внесува податоци за вакцинација на лица во системот.

Уапсена медицинска сестра од Загреб, фалсификувала ковид сертификати

Медицинска сестра од Загреб е уапсена за издавање на фалсификувани ковид сертификати...

Најавено е дека од тој датум, Швајцарија ќе ги признае истополовите бракови склучени во други земји, кои досега ги третираше како граѓански партнерства.

Од 1 јули во Швајцарија ќе може да се склучуваат истополови бракови

Истополовите бракови во Швајцарија ќе може да се склучуваат од 1 јули следната година,...