Добивањето оргазам е големо искуство кое наликува на мини експлозија на телото.

Објавил: admin@magazin | 27 декември, 2018 17:59

Што мислите кoлку калории се трошат за време на оргазмот?

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Добивањето оргазам е големо искуство кое наликува на мини експлозија на телото. Вашите мускули се контрахираат, вашиот здив се забрзува и може да се испотите. Логично, по овој напор на телото може да се запрашате колку калории трошите за време на оргазмот?

Одговорот на ова прашање за здравјето на мажите е дадено од др. Uchenna Osai, секс тренер и секс-терапевт за LifeStyles кондоми. Еве што вели на темата: Колку калории се горат за време на оргазам?
Студијата е базирана од 2013 година која мери колку калории се консумираат од двата пола во текот на актот. Според докторот, еден човек троши околу 4 калории во минута, а жените три.

Оргазам, исто така познат како и сексуален климакс, претставува задоволувачки физички, психолошки или емоционален одговор, на продолжена сексуална стимулација. Често е придружена од значителна психолошка реакција, како ејакулација, руменеење или грчење и може да биде придружено со постшокови. Речниците сѐ уште го даваат филијалното значење, “сличен начин на интензитет од емоционална возбуда”, но од 2005 оваа употреба е нејасна. Тој може да биде збунувачки за модерните читатели, кога тие ќе наидат на овој термин во постарата литература.

Со оглед на фактот дека вистинскиот дел од сексуалното искуство трае околу 6 минути, тоа троши помеѓу 18 и 24 калории. Значи, ако го измериме срцевиот ритам и сметаме дека оргазмот трае помеѓу 10 и 60 секунди, може да очекувате максимум 4 калории “, рече експертот.

Ако сте господари на повеќе оргазми, немојте да бидете измамени дека можете да јадете екстра!

1. Тие се природни лекови против болки.

2. Подобрување на квалитетот на спиењето.

3. Подобрете го расположението, полнејќи ги со хормони на среќа.

4. Ослободете се од стрес и напнатост.

5. Подобрување на когнитивните функции на мозокот.

6. Тонизирајте го целото тело.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Еротика

Почна да ме соблекува. Го зеде сунѓерот што стоеше во тоалетот, му стави многу течен сапун со опоен мирис. Ми го масираше вратот, зад ушите, па почна надолу да оди накај моите бутови.

СЕКС ЕРОТСКА ПРИКАЗНА: И да сакав не можев да прекинам, ме занесе страста

На Марина (34) од Германија и требаше повеќе од една година додека конечно се одучи да...