Тогаш новинарката и постави прашање на Катица дали се кае што ја ангажирала Стефанова,на што таа рече дека направила вистински избор.

Објавил: Катерина Крстиќ | 28 јануари, 2020 10:58

ШТО СЕ СМЕНИ ЗА ЕДНА ГОДИНА: Стефанова минатата година беше професионалец а вчера го*нарка и о*оспија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ако направиме мал времеплов и се вратиме на почетокот на 2019 година, ќе знаеме дека поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, сега второосомничена за случајот Рекет, велеше дека Стефанова е исклучително добар обвинител кој ја има нејзината доверба. Овие пофалби и ги подели во емисија на 1тв(телевизијата на Боки 13)

„Стефанова е иста како и првиот момент кога ја повикав и во овој момент. Ја има целосно мојата доверба во работата, а најповеќе бидејќи се работи за еден искусен професионалец кој поминал многу саати во судница, во разни видови на ситуации кои ги налагале предметите“, ова го велеше Јанева пред само една годдина за обвинителката која вчера ја нарече гомнарја и ороспија.

Јанева и Стефанова на почетокот на 2019 година беа гости во емисија во 1тв

Тогаш новинарката и постави прашање на Катица дали се кае што ја ангажирала Стефанова,на што таа рече дека направила вистински избор.

-Апсолутно не, напротив, сметам дека мојот избор со секој ден, се повеќе што се работи во СЈО на определени предмети, повеќе сум уверена и јавноста е уверена дека вистински избор сум направила со сите обвинители, не само со специјалната обвинителка Лиле Стефанова, порача тогаш Јанева.

Но каде исчезна довербата и добрите зборови за Стефанова? Што се смени за една година? Каде пукна тиквата помеѓу двете обвинителки?

Јанева вчера упати погрдни зборови до Стефанова на што веднаш реагираше судијката Васка Николовска Масевска, која ги повика полицајците што ја спроведуваат од куќен притвор и нареди таа да биде изнесена од судница.

И клучното прашање кое се надеваме дека наскоро ќе добие одговор е дали трансформацијата на Јанева која е обвинета за Рекет се должи на тоа што Стефанова знае премногу?

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Имено како што објави Фокус, пратеникот утре треба да ги предаде снимките што  ги објави на прес-конференција во врска со поранешниот премиер Зоран Заев.

Рускоска го повика Милошоски- пратеникот утре во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција

Антонио Милошоски , пратеникот од најголемата македонска партија, ВМРО-ДПМНЕ, утре...

Тој зад себе остави бројни хитови а честопати луѓето го нарекуваа и „амбасадор на македонските песни“.

РЕГИОНОТ ВО ТАГА- Почина познатиот македоснки пејач кој зад себе остави бројни хитови

Денеска почина легендарниот македонски пејач кој е роден во Прилеп, Ѓорѓи Желчески.  Тој...

„Оваа информација не е ниту нова, ниту непозната ако се има предвид фактот дека уште за време на изборната кампања на парламентарните избори 2016г. токму Заев од митинг во скопската населба Капиштец нарачуваше обвиненија и ја диригираше работата на Катица Јанева и на цело СЈО. Ако од позиција на опозициски лидер во 2016г. имаше увид во работата на СЈО, или подобро кажано, тој ја утврдуваше „агендата на политичкиот прогон“ што СЈО послушно ја спроведуваше во пракса, можеме само да замислиме што овој човек правел од позиција на претседател на влада. Да не заборавиме дека цела година Заев беше претседател на комисијата за реформи во судството, позиција што тој успешно си ја валоризираше за задоволување на своите интереси и политички потреби, за директни нарачки кај судиите и обвинителите,“ потенцира универзитетската професорка.

Каракамишева: „Бомбата“ за Заев е само потврда дека тој диригира со судството и обвинителството!

Најновиот аудио запис и транскрипт што вчера беше објавен од страна на Антонио Милошоски...