Вирусите можеби еволуирале од комплексни протеини и ДНК молекули во исто време кога клетките за прв пат се појавиле на Земјата. Тие зависат од животниот век на клетките со милиони години.

Објавил: Перо Милчин | 1 февруари, 2020 22:47

Што точно прави корона вирусот во вашето тело: Не ги напаѓа само белите дробови, постојат три теории за настанувањето на оваа болест

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Епидемијата од 2019 година на новиот коронавирус продолжува да се шири експоненцијално, а Светската здравствена организација прогласи глобална закана за здравјето (ФЕИК) во четвртокот на 30 јануари.

Вирусите се биолошки агенси на границата на живите и неживите. За разлика од повеќето живи организми, тие немаат клетки или клеточни делови што им овозможуваат да се хранат, развиваат и репродуцираат.

Затоа, тие функционираат како паразити – при создавање на нивните протеини, генетски материјал, коверти и потомци, тие зависат во целост од механизмите за производство на енергија (митохондрија) и протеини (рибозоми) на клетките домаќини.

Неодамнешните студии откриле дека однесувањето специфично за болестите е одговорно за реорганизирање на перцепциите и постапките за да им помогне на болните лица да се одморат повеќе и да се справат со инфекцијата. Foto: Reuters 

Сепак, за разлика од помалите заразни агенси, како што се приониите што предизвикуваат лудило на кравите, вирусите содржат гени што им овозможуваат да се размножуваат, мутираат и да се развиваат.

До денес, откриени се над 5000 вируси. Најмногу изобилство организми се на Земјата.
Големината на вирусот се движи помеѓу 20 и 300 нанометри (nm), што значи дека тие се околу сто пати помали од бактериите.

Поради нивната мала големина, повеќето не се видливи и се гледаат со оптички микроскоп. Поточно, спектарот на видливи светлосни бранови должини се движи од 380 nm до 740 nm, што значи дека вирусите генерално се помали од најмалите бранови должини.

Затоа, тие најчесто се забележани со електронски микроскопи. Новиот вирус 2019 n-CoV со дијаметар од 125 nm (заедно со шила) е меѓу поголемите вируси. Ова е добро затоа што значи дека се шири потешко со најмалите капки кои можат да лебдат во воздухот долго време и да достигнат растојанија од неколку метри. Покрај тоа, помалку големи вируси се вклопуваат во една капка од мали вируси како што е вирусот на грип, на пример.

Постојат три главни теории за потеклото на вирусот, но сите треба да се земат со резерва, бидејќи сè уште имаат некои неодговорени прашања. Според оваа теорија, вирусите некогаш биле мали клетки кои се паразитираат на поголеми клетки. Со текот на времето, тие изгубија гени што не им беа важни за паразитирање. Бактериите како рикетсија и кламидија, кои се живи клетки, ја поддржуваат оваа можност, но можат да се репродуцираат само како вируси во клетките на домаќинот.

До денес, откриени се над 5000 вируси. Најмногу изобилство организми се на Земјата. Големината на вирусот се движи помеѓу 20 и 300 нанометри (nm), што значи дека тие се околу сто пати помали од бактериите. Foto: Reuters 

Некои вируси можеби еволуирале од фрагменти од ДНК или РНК кои „избегале“ од геномот на поголемите организми. Избегнатите делови од ДНК можеле да потекнуваат од плазмиди – делови од ДНК што можат да се движат помеѓу клетките додека други можеби еволуирале од бактерии.

Вирусите можеби еволуирале од комплексни протеини и ДНК молекули во исто време кога клетките за прв пат се појавиле на Земјата. Тие зависат од животниот век на клетките со милиони години.

Денес, најчестиот обичен предок на сите вирусни корони се смета дека е стар најмалку 10 000 години. Се проценува дека САРС, која е заразна болест, се развила во 1986 година. Се смета дека поминала од лилјак во вид на жива мачка – цивет, а потоа и на места на луѓе кај луѓето. Новиот корона вирус 2019 n-CoV за прв пат е снимен кон крајот на 2019 година, генетски одговара на САРС повеќе од 70%, и е класифициран како еден вид бетакоронски вирус. Исто така, се смета дека потекнува од лилјаци, но медијаторот засега е непознат.
На вирусите за репродукција им требаат клетки домаќини, па затоа ги напаѓаат сите живи организми, вклучително и растенија, габи, бактерии и археи. За да влезат во клетки, тие се прицврстуваат на нивните рецептори на мембраната со помош на гликопротеини што излегуваат од нив. Во случај на вирус корона, ова се гликопротеини S на шила (името S доаѓа од шиле – шиле).

Откако ќе бидат фиксирани на станицата, тие го внесуваат на различни начини. Кога влегуваат, заштитната обвивка на капсидот се распаѓа и се ослободува генетскиот материјал на вирусот – ДНК или РНК. Овој материјал ја презема контролата врз клетката со своите пораки и почнува да ја користи за градење свои делови – за синтеза на сопствените протеини, сопствените генетски пораки и неговата обвивка.

За време на множење на вируси, се појавуваат промени на површината и внатрешноста на заразената клетка. Кога сите делови на нов вирус се собрани и множат, тој обично се движи надвор од ќелијата за понатамошно размножување и репродукција. Кога излегуваат, клетките обично се уништуваат. Некои видови на вируси можат да останат во клетките долго време.

Одбранбениот систем на телото не само што ги уништува вирусите, туку и заразените клетки. Кога вирусот ќе влезе во ќелија, одбранбениот систем не може да препознае што е во него. Затоа клетките користат механизми со кои честичките на вирусот се исфрлаат на нивната површина за да сигнализираат дека се заразени. Одбранбениот систем ги препознава и ги уништува заразените клетки заедно со вирусите.

Ова е составено од Т-клетки опремени со разни отрови како што се цитотоксини. Почетокот на вирус понекогаш може да предизвика премногу дефанзивна реакција што се манифестира како цитокинска бура. Ваквите прекумерни реакции обично предизвикуваат оштетување на ткивото на домаќинот и болка, како што се болки во зглобовите. Проблемот е дополнително зголемен ако поправката на ткивата не се одвива како што се очекуваше и се појавуваат лузни. Тешкото воспаление може дури и да предизвика системско невреме на цитокин, кое потоа може да предизвика оштетување и неуспех во многу органи. Една од сериозните последици од напад на нова вирусна корона е откажување на бубрезите.

Одбранбениот систем на телото не само што ги уништува вирусите, туку и заразените клетки. Кога вирусот ќе влезе во ќелија, одбранбениот систем не може да препознае што е во него. Затоа клетките користат механизми со кои честичките на вирусот се исфрлаат на нивната површина за да сигнализираат дека се заразени. Одбранбениот систем ги препознава и ги уништува заразените клетки заедно со вирусите.

Вирусите на корона генерално го напаѓаат горниот респираторен тракт и предизвикуваат настинки со благи симптоми. Сепак, некои, како што се САРС, МЕРС и вирусот Вухан, ги напаѓаат долните делови на респираторниот систем и можат да предизвикаат вирусно воспаление на белите дробови што е тешко да се третираат. 2019-nCoV предизвикува треска, исцрпеност, сува кашлица, скратен здив, респираторно апсење, бронхитис, пневмонија, откажување на бубрезите и во најтешките случаи, сепса и фатален исход.

Еден од симптомите на вирусна инфекција, вклучително и 2019-nCoV, што е корисно за борба против болеста е треска.

Вирусите генерално претпочитаат температура од 37,5 ° C, што е приближно нормална телесна температура. Бидејќи имунолошкиот систем се обидува да го убие вирусот и да го спречи неговото множење, ја крева нормалната температура на телото за да го постави вирусот од оптимални услови.

Ова го олеснува клетките на имунолошкиот систем да го ослободат телото од инфекции. Ова се случува затоа што мозокот го уверува заболеното тело дека неговата температура треба да биде повисока отколку што е. Во подоцнежните фази на треска често се јавува потење. Тоа е обид на телото повторно да ја намали телесната температура, бидејќи може да биде опасно за организмот.

Секој што доживеал вирусна или бактериска инфекција, знае што значи да се чувствува болен. Однесувањето на болните луѓе драматично се менува: тие честопати чувствуваат треска и гадење, игнорираат храна и пијалаци и губат интерес за физичкото и социјалното опкружување.

Тие се лесно уморни и спиењето им е често фрагментирано. Покрај тоа, тие се чувствуваат депресивни и раздразливи и може да доживеат благо когнитивно оштетување кое се движи од нарушено внимание до тешкотии во краткорочната меморија. Студиите покажаа дека ваквите симптоми во организмот се предизвикани од цитокини, кои имаат важна функција во уништувањето на вируси и заразени клетки. Поточно, проинфламаторните цитокини влијаат не само на заразеното ткиво, туку и на нервниот систем и мозокот.

Неодамнешните студии откриле дека однесувањето специфично за болестите е одговорно за реорганизирање на перцепциите и постапките за да им помогне на болните лица да се одморат повеќе и да се справат со инфекцијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Според документите, мајката на екс економскиот директор на клиниката била заведена со дијагноза рак на бели дробови, за подоцна во истиот тој систем да заврши со дијагноза анемија.

Мајката на екс економскиот директор на Онкологија во систем била заведена со дијагноза рак на бели дробови, иако не била онколошки пациент

Мајката на поранешниот организациски директор на скопската Клиника за онкологија,...