Како што објави францускиот весник, Шумахер треба да биде ставен на специјална терапија со матични клетки со чија помош ќе му биде зајакнет имунитетот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 10 септември, 2019 11:28

Шумахер префрлен во болнинца Париз на специјална терапија со матични клетки

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Легендата на Форула 1 Михаел Шумахер кој во 2013 година доби страшна повреда додека беше на скијање на француските Алпи  е хоспитализиран во француската престолнина, објави францускиот весник Le Parisien.

Весникот објави дека легендата на Форула 1 Михаел Шумахер бил префрлен од болницата Швајцарија во Париз за дводневна терапија во болницата „Жорџ Помпиду“, каде ќе му биде извршена специјална терапија со матични клетки.

Во моментот, германскиот ас е под надзор на познатиот лекар и професор Филип Менаш, експерт за кардиоваскуларна хирургија.

Михаел Шумахер, роден на 3 јануари 1969 е пензиониран германски Формула еден кој настапувал за тимовите на Џордан Град При, Бенетон и Ферари, каде што го поминал најголемиот дел од својата кариера, како и во Мерцедес Бенз на крајот на својата кариера. Познат по единаесет годишниот успех со Ферари, Шумахер е единаесет кратен Светски Шампион и е нашироко почитуван како еден од најдобрите Ф1 возачи на сите времиња.

Како што објави францускиот весник, Шумахер треба да биде ставен на специјална терапија со матични клетки со чија помош ќе му биде зајакнет имунитетот.

Според она што го објавија француските медиуми, ова е трет пат како најпознатиот возач на Формула 1 престојува во болницата во Париз.  Шумахер два пати досега бил во болницата „Жорџ Помпиду“, откако пред пет години, во декември 2013 доживеа тешка несреќа на скијање и доби сериозни повреди на главата.

Од несреќата па се до сега многу малку информации протекоа во јавноста за здравствената состојба на Шумахер, но последната информација беше токму од неговиот најдобар пријател Жан Тод, поранешниот шеф на Ферари кој на почетокот на годинава изјави дека откако го посетил Германецот „некои работи засекогаш се сменија“.

„Нештата никогаш веќе нема да бидат исти. Можам само да кажам дека неговото семејство многу добро се грижи за него и дека тој продолжува да се бори“, рече тогаш Тод.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој тврди дека лицето кое пристигна од Шутка не е Јанева и дека се работи за уште една како што вели тој лага на Зоран Заев.

МИЛЕНКО: ТОА НЕ Е КАТИЦА-ЛАЖАТ таа е пренесена е со хеликоптер од Јасен во Грција во куќа на еден наш богаташ-политичар

Екс обвинителката Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот...

Таа истакна дека нивниот став бил негатиен во врска со излегувањето на Јанева од притворот во Шутка, вели шефицата на Обвинителството – Вилма Русковска, во изјава за „А1он“.

Со судии што ја пуштаат Катица дома, нема место во ЕУ- Рускоска бесна поради одлуката на Апелација

Откако денеска Апелациониот суд донесе одлука Катица Јанева да биде пуштена во домашен...

Вака некој со лаги тоа да го злоупотреби е нечесно кон јавноста и нека му е на чест на Милошоски, изјави во септември Заев.

Премиерот Заев уште во септември најави дека Јанева ќе биде пуштена во куќен притвор

Се потврдија информациите на пратеникот Антонио Милошоски кажани на лидерската...

Сите го познаваат капетан Џевдет кој е храбар војник, гордост на својата татковина. Тој е истовремено сопруг, бескрајно вљубен во својата сопруга, убавицата Азизе, но и грижлив татко на своите деца и добар син на својата мајка.

Познат крајот на мега хит серијата „Далеку од дома“- нема да ви се верува што ќе се случува

Актерите кои се прославија со легендарните улоги од “1001 ноќ” овојпат повторно ги...