Каков меч , Новак повторно ја сцена

Објавил: Македонка Димкин | 21 август, 2023 9:04

Ѓоковиќ во епско финале го совлада Алкараз и го освои Мастерсот во Синсинати

Фото/Текст извор: ©спорт

Новак Ѓоковиќ го освои Мастерс турнирот во Синсинати, САД, откако го совлада првиот светски рекет Карлос Алкараз од Шпанија со 2:1 во сетови 5:7, 7:6 (7) и 7:6 (4).

Три часа и 50 минути траеше спектакуларното финале во кое уживаше публиката на трибините и секако фановите ширум светот. Ова беше најдолгиот меч во историјата на турнирот.

Иако имаше здравствени проблеми, најдобриот српски тенисер покажа неверојатна психичка и физичка сила и откако го загуби првиот сет и многу неблагодарна ситуација во вториот, конечно успеа да ја сврти ситуацијата во своја полза и да освои нова титула, вкупно негова 39 мастерститула во кариерата.

По овој триумф Ѓоковиќ ја намали разликата на АТП-листата на само 20 поени, па по УС Опен речиси сигурно повторно ќе биде број 1, бидејќи сегашниот најголем ривал брани 2.000, а тој ниту еден поен.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.