Огромна и неизмерна загуба е за спортскиот свет, а смртта на легендарниот кошаркар го потресе и српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој беше негов близок пријател.

Објавил: Сара Фемина | 26 јануари, 2020 22:35

Ѓоковиќ и Коби беа најдобри пријатели: Еве што изјави Новак, еден ден пред смртта на Брајант!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Целиот свет жали и е во неверување поради трагичната смрт на еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Коби Брајант.

Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија на 41-годишна возраст.
Огромна и неизмерна загуба е за спортскиот свет, а смртта на легендарниот кошаркар го потресе и српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој беше негов близок пријател.

Само 24 часа пред неговата смрт, српскиот тенисер зборуваше за неговото пријателство со Брајант и истакна дека му помогнал во најтешкиот период од неговиот живот а тоа е кога закрепнуваше од повреда на лактот.

„Коби е еден од моите ментори, кога поминав низ тешкиот период поради повреда на лактот, тој беше еден од оние што беа со мене цело време и ми даваше совети“, рече Ѓоковиќ пред новинарите во Мелбурн во саботата.

„Да се биде опкружен со луѓе како Коби или Кристијано Роналдо е неверојатно, јас се чувствувам како млад ученик меѓу нив“, рече Ѓоковиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Засега е непознато зошто ресторанот се срушил во областа Ксиангфенг во провинцијата Шанкси, 600 километри југозападно од Пекинг!

ХОРОР ВО КИНА: Се сруши двокатен ресторан, 30 лица извадени од урнатините, 13 мртви (ВИДЕО)

Тринаесет лица загинаа во Кина откако се сруши двокатен ресторан, објавија денеска...

Според АП, мажот, чиј идентитет сè уште не е утврден, веднаш бил пренесен во најблиската болница, каде бил прогласен за мртов, а други шест лица биле хоспитализирани поради состојба на шок.

ПОЛАРНА МЕЧКА УБИ ЧОВЕК ВО НОРВЕШКА!

Човек го загуби животот утрово во напад на бела мечка на кампување на еден од островите...

Ние сме во многу деликатна фаза на истрагата, има настани, но сè уште немаме никого уапсено. Работиме напорно на овој случај“, изјавија од полицијата по убиството!

СКОПЈАНЕЦОТ ВИКТОР ДРАГОМАНСКИ ОСОМНИЧЕН ЗА УБИСТВО НА ДВЕ ЛИЦА УАПСЕН НА МАЛТА

Виктор Драгомански, вработен како обезбедување во угостителски објект на Малта е уапсен...