Сепак, Ноле ќе има уште една шанса да го собори тој рекорд до крајот на сезоната.

Објавил: Рејхан Бајрами | 11 октомври, 2020 18:00

Ѓоковиќ поразен во финалето на Ролан Гарос од СОВРШЕНИОТ Надал: Ноле застана на чекор од историјата!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Првиот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, не успеа да го освои годинешниот Ролан Гарос и беше поразен во финалето од Шпанецот Рафаел Надал во три сета (0: 6, 2: 6, 5: 7)

Шпанецот на тој начин остана на само два пораза во кариерата на овој Грен слем, додека поразот од Ноле денес не успеа да го сруши рекордот по бројот на недели поминати на врвот на АТП-листата и со тоа да го престигне Роџер Федерер.

Сепак, Ноле ќе има уште една шанса да го собори тој рекорд до крајот на сезоната.

Надал го освои Ролан Гарос по четврти пат во кариерата без да загуби сет, а ова е втор пораз на Нолет оваа календарска година.

Рафа на овој натпревар стигна до 100-от поен на натпреварот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Светскиот рекет број еден по деветти пат ја покори Австралија и дојде до својата 18-та гренд слем титула. Данил Медведев не успеа ниту да се закани. Ѓоковиќ одигра сурово и прецизно и на крајот славеше во финалето кое траеше помалку од два часа со 3:0 во сетови – 7:5, 6:2, 6:2.

КАКОВ ЦАР: Ѓоковиќ остана господар на тенискиот терен на Австралија Опен!

Новак Ѓоковиќ по 18-ти пат се закити со гренд слем титула, негова деветта на Австралија...

Имено, за време на полуфиналниот натпревар, Новак се жалеше при првиот сет за проблеми со повреди на вратот и левиот лакт, што предизвика големи сомневања дека е во лошо здравје.

Драма пред полуфиналето на Ролан Гарос: Голема грижа за Новак Ѓоковиќ!

Новак Ѓоковиќ наскоро треба да го започне својот дуел во полуфиналето на Ролан Гарос,...

Тренерот што Новак Ѓоковиќ ја закажа за денес на теренот во Болоњската шума, сепак, нема да се одржи.

ДРАМА НА РОЛАНД ГАРОС: Новак Ѓоковиќ го откажа претходно закажаниот тренинг, полуфиналето со Циципас ПОД ЗНАК ПРАШАЊЕ!?

Загрижувачки вести ни доаѓаат од Париз. Тренингот на Ѓоковиќ се откажа. Новак имаше...