Првиот рекет на светот Ѓоковиќ ја доби наградата "Laureus" за достигнувањето на спортот за претходната година, на свечената церемонија во Монако.

Објавил: Перо Милчин | 19 февруари, 2019 12:46

Ѓоковиќ по четврти пат избран за најдобар спортист на планетава

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е избран за најдобар спортист на светот за 2018 година.

Првиот рекет на светот Ѓоковиќ ја доби наградата “Laureus” за достигнувањето на спортот за претходната година, на свечената церемонија во Монако. Спортската академија “Laureus” ова признание го доделува секоја година, а Ѓоковиќ беше 3 пати избиран за најдобар во  2012, 2015. i 2016.
Српскиот ас во другата половина од 2018 година дојде на триумфот, кога го освои Винболдон, Мастерсот во Синсинатија,Мастерс во Шангај и US open.

Новак Ѓоковиќ заедно со сопругата Јелена Ѓоковиќ на доделувањето на наградите на“Laureus” . Спортската академија “Laureus” ова признание го доделува секоја година, а Ѓоковиќ беше 3 пати избиран за најдобар во 2012, 2015. i 2016.

Новак е избран за најдобар спортист за 2018 година, во конкуренција со Лука Модриќ, Леброн Џејмс, Луис Хамилтон. За сега Роџер Федерер е рекордер со 5 “Laureus” награди, а Ѓоковиќ сега го дели второто место на вечната листа. 

За најдобар машки тим е избрана фудбалската репрезентација на Франција, која на мундијалот во Русија постана шампион на светот.
Легендарната скијачка Линдзи Вон доби специјална награда Дух на спортот, која се доделува на заслужни спортисти кои заминуваат во пензија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Имено тој и овој пат покажа дека иако веќе има достигнато светска слава, знае да остане присебен. Ѓоковиќ кој во моментот е во Белград заедно со своето семејство вчера вечер направи потег кој децата од неговото маало сигурно нема да го заборават никогаш.

Ѓоковиќ воодушеви со овој потег : Светскиот број еден играл тенис со децата од неговата зграда (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ е миленикот на женската публика, и тенисерот број еден на кој е горда...

Победата на Австралија Опен утре ќе му донесе и враќање на првото место на АТП Фокс, каде ќе го престигне Шпанецот Рафаел Надал.

Новак е апсолутен господар во Австралија: Ѓоковиќ го сомле Тим и се закити со 8- ми Грен слем во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ повторно се искачи на врвот во Мелбурн и по осми пат во својата кариера...

Ноле беше посебно среќен поради начинот на кој функционира неговиот сервис, на конференцијата за медиумите покрај прашањата за играта, имаше и неколку интересни прашања поврзани за својот начин на живот.

Сите го критикуваа, но тој остана цврст и се уште најдобар:Ѓоковиќ конечно откри зошто не јаде месо!

Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во 4. коло во Австралија опен каде ќе се соочи со дуелот...