На Благојчо му било ветено дека ќе биде сменет Законот за инвалидни лица. 

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 јули, 2020 10:36

Ѓорѓиев: Оваа моја слика ја користеа додека да си ја остварат целта, денес за нив сум Шуто и Рогато

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Благојчо Горгиев, граѓанскиот активист кој беше дел од Шарената револуција на социјалните мрежи се огласи по бомбата на која се слуша гласот на поранешниот премиер Зоран Заев, кој вели дека ќе е*е мамето на сите кои ќе бидат во коалиција со него. На ова Благојчо кој воедно е лице со инвалидитет, а неговата слика се користеше за повик на граѓаните за масовно излегување на изборите и гласање за СДСМ. 

На Благојчо му било ветено дека ќе биде сменет Законот за инвалидни лица. 

Оваа моја слика се користеше за повикување на граѓани што помасовно да излезат на протести против владеењето на Груевски, откако си ја остварија целта, јас за нив сум Шуто и Рогато, па дури и мамето ке ми го е*еле, и тоа не само на мене, на повеќето Чесни, Искрени, Храбри и Достоинствени граѓани што помогнавме да дојде на власт СДСМ, напиша револтираниот Благојчо!!!

Тој уште во мај, во гостувањето во емисијата Што не е јасно, на Алфа телевизија, обелодени дека бил изманипулиран од власта и дека ветувањето кое му било дадено од Заев и Тунтев не било исполнето.

„Заев и Тунтев ми ветуваа дека нивната пратеничка група ќе се избори да го смени Законот за инвалидни лица. Кај нас во државата инвалидите до 26 и студенти и тие над 65 години имаат право на електромоторен скутер, а тие измеѓу немаат. Тие луѓе не треба да живеат? И тие се живи луѓе, јас имам 38 години и не ми следува, не можам да поднесам документи, бидејќи законот така бара. Законот си остана до денес истиот“ потенцираше тогаш Горгиев.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во Охрид само петмина пазарни инспектори работат да ги казнат оние што не ги почитуваат протоколите, а на помош викендов им дошле и колегите од Скопје и од Гостивар.

Поднесени две кривични за забавите на Градиште!

Поднесени се 2 кривични пријави за забавите организирани во Градиште, на плажите 2 и...

Согласно податоците од Министерството за финансии заклучно вториот квартал од 2020 јавниот долг изнесува 59,5%, додека државниот долг 50,7%, што споредено со претходното тримесечје повеќе за 8,9 процентни поени.

Мицкоски: Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадолженост, долгот достигна 59,5%

Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадоженост. За само три месеци владата...

Собраниските служби,пак, се подготвуваат согласно мерките за заштита од коронавирусот за одржување на конститутивната седница во големата сала со купола каде што ќе биде обезбедено соодветно растојание меѓу пратениците, собраниските службеници и други лица кои треба да се присутни. Гласовите на оваа седница ќе се бројат рачно, а веројатно и на тие потоа, имајќи предвид дека во неа нема инсталирано систем за гласање.

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Денеска претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери, кој беше хоспитализиран...