Брисел потенцира дека списокот на земји на кои ќе им биде дозволен влез во Шенген ќе се ажурира на секои две недели според најновите епидемиолошки податоци.

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 јуни, 2020 18:00

Ѓраѓаните на Србија од утре може да патуваат во ЕУ- Унијата ги отвара границите!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs/Tanjug)

Европската унија утре ќе ги отвори своите граници за граѓаните на Србија, се согласија земјите-членки.

Само Црна Гора сè уште е на списокот на ЕУ за укинување на патните ограничувања од регионот.

Европската унија утре ќе ги отвори своите граници за граѓаните на Србија, се согласија земјите-членки.

Брисел потенцира дека списокот на земји на кои ќе им биде дозволен влез во Шенген ќе се ажурира на секои две недели според најновите епидемиолошки податоци.

СЗО забележува значително зголемување на бројот на заразени во „најмалку 11 земји“ во Европа, меѓу кои во моментов ja нема Србија.

Од утре, сепак, граѓаните на Србија нема да можат да влезат во Грција преку Македонија, а граничниот премин Евзони ќе остане затворен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Дури три деца на возраст од пет и 15 години имаа тешка клиничка слика во последните две недели поради ковид 19 и беа ставени на респиратор во УДК Тирчова, додека едно 14-годишно момче во моментов е на респиратор на КБЦ „Драгиша Мижовиќ“.

ОПАСНО! Се поголем бројот на деца кои завршуваат на респиратор!

Вториот удар на коронавирусот ги погодува дури и најмладите, во претходните две недели...

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...