Ѓукановиќ, зборувајќи на свеченост на подмладокот на ДПС во Плевља, кажа дека таа влада ќе продолжи да ја води Црна Гора по патот на изградба на граѓанска држава, унапредување на меѓунационалните и меѓуверските односи и преку достигнување на европските системи на вредности.

Објавил: Перо Милчин | 26 септември, 2022 5:51

Ѓукановиќ: Време е за нови избори

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Црна Гора и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ смета дека е време за нови избори и Црна Гора „да добие политички одговорна, компетентна влада“.

Ѓукановиќ, зборувајќи на свеченост на подмладокот на ДПС во Плевља, кажа дека таа влада ќе продолжи да ја води Црна Гора по патот на изградба на граѓанска држава, унапредување на меѓунационалните и меѓуверските односи и преку достигнување на европските системи на вредности.

„Значи, време е во Црна Гора на власт повторно да дојде Демократската партија на социјалистите со своите традиционални коалициски партнери“, кажа Ѓукановиќ.

Тој двегодишниот период по парламентарните избори го нарече „мачен експеримент“ и оцени дека тоа биле години на сериозни загуби во економскиот и демократскиот развој ан Црна Гора.

Ѓукановиќ преговорите на парламентарното мнозинство од парламентарните избори одржани во август 2020 година ги нарече „трагикомичен обид да се избега од избори“.

Од избори бегаат само оние кои се убедени дека на нив ќе изгубат“, кажа црногорскиот претседател.

Парламентарното мнозинство на Црна Гора ѝ достави на претседателката на собранието Даниела Ѓуровиќ 41 потпис за поддршка на предлогот за почнување постапка за утврдување дали претседателот на Црна Гора го повредил уставот, односно постапка за разрешување на Ѓукановиќ, откако го одби предлогот на старото парламентарно мнозинство мандатар за состав на новата влада да биде Миодраг Лекиќ!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...

Во моментов во Бали се одржува самит на Г20, а на состанокот на Г7, покрај Бајден, присуствуваа и лидерите на Канада, Европската комисија, Европскиот совет, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Холандија, Шпанија, Велика Британија.

Светските лидери одржаа итен состанок по падот на проектили во Полска

Белата куќа официјално соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден свикал итен...

Кудрицки рече дека Украина го проследи списокот со опрема што му е потребна на регионот Херсон до меѓународните партнери, од кои Полска и Франција веќе одговорија.

Украина: Русите пред да побегнат ја уништија главната електрана во Херсон

Електраната што го снабдуваше со електрична енергија целиот десен брег во регионот...