Ѓукановиќ рече дека во согласност со Уставот, изборите треба да се одржат до крајот на септември.

Објавил: Перо Милчин | 19 мај, 2020 20:11

ЃУКАНОВИЌ: Парламентарни избори до крајот на септември!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот Мило Ѓукановиќ смета дека наесен ќе се одржат редовните парламентарни избори во Црна Гора, на кои, како што вели, граѓаните ќе имаат можност да кажат што мислат навистина за носителите на политички понуди.

Ѓукановиќ рече дека во согласност со Уставот, изборите треба да се одржат до крајот на септември.

„Ќе се обидеме да постигнеме прифатлив датум за мнозинството, датум што е во границите на уставната обврска. И дали ќе биде кон крајот на август, рано или крајот на септември – ќе видиме“, рече Ѓукановиќ на прес-конференција во Цетиње по повод неговиот двегодишен мандат.

Тој рече дека искуството со вирусот корона укажува на високо ниво на функционалност на државата и добро ниво на ефикасност и одговорност на системот, почнувајќи од здравствениот систем.

„Мислам дека тоа е причината, зошто верувам дека денес граѓаните имаат доверба во државата Црна Гора и институциите повеќе отколку што беше во неодамнешното минато“, рече Ѓукановиќ.

Тој го искористи денешното обраќање за да им честита на граѓаните на Црна Гора на 21 мај – Денот на независноста

“Денот кога го вративме државното и националното достоинство со молив во рака. Го вративме долгот кон нашите славни предци и отворивме нова, европска перспектива на Црна Гора. Тие се достојни за нивната историја и 21 век”, рече Ѓукановиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дерик е обвинет за убиство од трет степен, а убиството умисла го објави во петокот државниот обвинител од областа Хенепин, Мајк Фримен.

И родената жена го шутна расистичкиот убиец во униформа: Сопругата на полицаецот поради која гори Америка бара развод!

Сопругата на поранешниот полициски службеник во Минеаполис Дерик Човин поднесе барање...

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...