Во групата спаѓаат и Шпанија со 11,8 проценти и Хрватска и Белгија, каде учеството на јавниот долг во БДП на крајот на јуни беше за 11 процентни поени поголемо отколку на крајот на март.

Објавил: Перо Милчин | 25 октомври, 2020 18:01

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми

Фото/Текст извор: ©независен/Магазин.мк

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми во вториот квартал поради зголемените потреби за финансирање од страна на земјите за ублажување на ефектите од пандемијата на корона вирусот, покажа во четвртокот извештајот на Евростат.

На ниво на ЕУ, јавниот долг како дел од БДП се искачи на 87,7 проценти во вториот квартал, од 79,4 проценти во првите три месеци од оваа година. Во еврозоната скокна од 86,3 на 95,1 процент.

Во периодот од април до јуни, целосно дојде до израз потребата на земјите од ЕУ за финансирање со цел да се потисне ширењето на пандемијата на корона вирусот и да се ублажат економските последици од мерките за затворање, забележува Евростат.

Уделот на јавниот долг во БДП нагло се зголеми како резултат на големото зголемување на јавниот долг и падот на БДП, посочуваат европските статистичари.

Најголем долг во Грција, најмал во Естонија

Грција имаше најголем јавен долг, мерен како учество во БДП, со 187,4 проценти на крајот на јуни. Следат Португалија со 126,1 процент, Белгија со 115,3 проценти, Франција со 114,1 процент, Кипар со 113,2 проценти и Шпанија со 110,1 процент, според проценките на Евростат.

Најниско ниво на јавен долг е забележано во Естонија, со 18,5 проценти. Следат Бугарија и Луксембург со 21,3, односно 23,8 проценти.

Меѓу земјите на ЕУ, јавниот долг изразен како учество на БДП во Кипар скокна најмногу во споредба со крајот на март за 17,1 процентни поени.

Следат Франција со пораст на учеството на јавниот долг во БДП за 12,8 процентни поени и Италија со 11,8 проценти.

Во групата спаѓаат и Шпанија со 11,8 проценти и Хрватска и Белгија, каде учеството на јавниот долг во БДП на крајот на јуни беше за 11 процентни поени поголемо отколку на крајот на март.

Во споредба со крајот на јуни минатата година, учеството на долгот во БДП се зголеми во сите земји на ЕУ, освен во Ирска, каде што се намали за 0,3 процентни поени.

Најмногу порасна во Франција, со 14,9 проценти. Следуваат Белгија со 12,9 процентни поени, Италија со 11,9 и Шпанија со 11,7 проценти. Во Хрватска се зголеми за 9,4 процентни поени, со што речиси се изедначи со Естонија.

Најнизок раст на учеството во споредба со вториот квартал од минатата година забележаа Шведска и Бугарија, за еден и 1,4 процентни поени, според извештајот на Евростат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Одлуката треба и официјално да биде усвоена до крајот на неделава, наведе портпаролот на португалското претседателство со ЕУ, пренесе ДПА.

Брисел ќе им дозволи на македонските државјани да патуваат во ЕУ

Европската унија треба постепено да ги олесни корона ограничувањата за влез за патниците...

Од македонски државјани, на неа од поодамна се наоѓаат Мендух Тачи , Љубе Бошковски и екс пратеникот Џеват Адеми, а меѓу организациите фигурира и поранешната Ослободителна Народна Армија – ОНА.

БАЈДЕН НАРЕДИ ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ИМОТ И ЗАБРАНА ЗА ВЛЕЗ ВО САД НА ЛИЦА КОИ РАБОТАТ ПРОТИВ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И РЕГИОНАЛНАТА СОРАБОТКА

По декретот на американскиот претседател Бајден, со кој се најавува дека САД ќе ги...

Многу набљудувачи предупредуваат на нееднаков пристап до вакцините во богатите и сиромашните земји, влошувајќи ја и продолжувајќи ја пандемијата од која досега починаа повеќе од 3,5 милиони луѓе.

СЗО: Човештвото ќе мора да се навикне на соживот со коронавирусот

Глобалното искоренување на коронавирусот во моментов не е разумна цел, рече Дејвид...

Со усвојувањето на договорот пред крајот на овој месец Ковид пасошите би требало да станат реалност за почетокот на летната сезона и да помогнат да се намали штетата врз туризмот ширум ЕУ.

ПОСТИГНАТ ДОГОВОР ЗА КОВИД ПАСОШИТЕ ВО ЕУ

Европратениците и земјите членки конечно постигнаа договор по четири часа преговори...