Во групата спаѓаат и Шпанија со 11,8 проценти и Хрватска и Белгија, каде учеството на јавниот долг во БДП на крајот на јуни беше за 11 процентни поени поголемо отколку на крајот на март.

Објавил: Перо Милчин | 25 октомври, 2020 18:01

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми

Фото/Текст извор: ©независен/Магазин.мк

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми во вториот квартал поради зголемените потреби за финансирање од страна на земјите за ублажување на ефектите од пандемијата на корона вирусот, покажа во четвртокот извештајот на Евростат.

На ниво на ЕУ, јавниот долг како дел од БДП се искачи на 87,7 проценти во вториот квартал, од 79,4 проценти во првите три месеци од оваа година. Во еврозоната скокна од 86,3 на 95,1 процент.

Во периодот од април до јуни, целосно дојде до израз потребата на земјите од ЕУ за финансирање со цел да се потисне ширењето на пандемијата на корона вирусот и да се ублажат економските последици од мерките за затворање, забележува Евростат.

Уделот на јавниот долг во БДП нагло се зголеми како резултат на големото зголемување на јавниот долг и падот на БДП, посочуваат европските статистичари.

Најголем долг во Грција, најмал во Естонија

Грција имаше најголем јавен долг, мерен како учество во БДП, со 187,4 проценти на крајот на јуни. Следат Португалија со 126,1 процент, Белгија со 115,3 проценти, Франција со 114,1 процент, Кипар со 113,2 проценти и Шпанија со 110,1 процент, според проценките на Евростат.

Најниско ниво на јавен долг е забележано во Естонија, со 18,5 проценти. Следат Бугарија и Луксембург со 21,3, односно 23,8 проценти.

Меѓу земјите на ЕУ, јавниот долг изразен како учество на БДП во Кипар скокна најмногу во споредба со крајот на март за 17,1 процентни поени.

Следат Франција со пораст на учеството на јавниот долг во БДП за 12,8 процентни поени и Италија со 11,8 проценти.

Во групата спаѓаат и Шпанија со 11,8 проценти и Хрватска и Белгија, каде учеството на јавниот долг во БДП на крајот на јуни беше за 11 процентни поени поголемо отколку на крајот на март.

Во споредба со крајот на јуни минатата година, учеството на долгот во БДП се зголеми во сите земји на ЕУ, освен во Ирска, каде што се намали за 0,3 процентни поени.

Најмногу порасна во Франција, со 14,9 проценти. Следуваат Белгија со 12,9 процентни поени, Италија со 11,9 и Шпанија со 11,7 проценти. Во Хрватска се зголеми за 9,4 процентни поени, со што речиси се изедначи со Естонија.

Најнизок раст на учеството во споредба со вториот квартал од минатата година забележаа Шведска и Бугарија, за еден и 1,4 процентни поени, според извештајот на Евростат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Лидерите на Г20, исто така, ќе им пружат помош кога станува збор за долговите, според нацртот на коминикето за Г20, во кое имале увид дел од медиумите.

ЛИДЕРИТЕ НА Г20 ВЕТИЈА ДЕКА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНАВИРУС ЌЕ БИДЕ ДОСТАПНА ЗА СИТЕ

Лидерите на Групата 20 индустриски најразвиени земји ќе се обврзат дека ќе платат за...

Ана Куријан од Банката за храна во Тексас рече дека побарувачката се зголемила со пандемијата и дека овие активности започнале во март. Како што вели, забележани се голем број нови луѓе на кои им е потребна помош.

АМЕРИКА ПРЕД КОЛАБС: Илјадници колони чекаат да добијат пакети со храна(ВИДЕО)

Американците беа запрепастени од долгите редици за храна и очигледно, слични хуманитарни...

Тие заклучија дека смртноста од корона најмногу зависи од географската положба на земјата, очекуваниот животен век, јавното здравје, економскиот статус и околината (температура).

КАРАНТИНОТ НЕ ПОМАГА ЗА КОРОНА: Истражувањата покажаа од што зависи смртноста од вирусот!

Во четвртокот беше објавена нова студија, која ги истражува сите фактори и колку тие...

Тој го замени Алжирецот Абделмалек Друкдел, кој беше убиен од француските сили на северот од Мали во јуни, објави денеска американската агенција СИТЕ, специјализирана за надзор на џихадистичките групи.

Ал Каеда има нов водач: Џaихадистите назначија водач од Алжир

Покрај назначувањето на нов водач, оваа терористичка организација објави дека погубила...