Инаку обвинителство за борба против организираниот криминал и корупција во случајот „рекет“ ги обвини Боки 13 и  Јанева  дека со умисла го рекетирале бизнисменот Јордан Камчев  за да му се укине мерката притвор во предметот „империја“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 мај, 2020 11:57

Јанева: Да знаете што знам јас од тие 660 илјади разговори , денеска не би била тука!

Фото/Текст извор: ©канал5

Утринава во Кривичниот суд започна рочиштето за предметот „Рекет“ а исказ дава обвинетата поранешна специјална обвинителка Катица Јанева.

„На јавноста и на судот и ја должам вистината , по 10 месеци ќе кажам што имам за случајот , да знаете вие што знам јас од тие 660 илјади разговори , денеска не би била тука, вака ги започна својот исказ Јанева, рече дека чест и било што ја избрале за специјална обвинителка и оти библија на нејзиното работење е Законот за кривична постапка и законот за СЈО, објави Канал 5..

Инаку обвинителство за борба против организираниот криминал и корупција во случајот „рекет“ ги обвини Боки 13 и  Јанева  дека со умисла го рекетирале бизнисменот Јордан Камчев  за да му се укине мерката притвор во предметот „империја“. Третообвинетиот Зоран Милевски-Кичеец, пак, на првото рочиште за „рекет“, што се одржа во декември, лани,  призна вина за делото „примање награда за противзаконито влијание“, по што беше осуден на три години затвор. На Милевски пред неколку недели му беше укинат и куќниот притвор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Алили најави дека родителите кои веќе ги запишале своите деца немале можност да контактираат со заразеното лице затоа што просторот за прием на ученици од основно училиште е посебен.

Прекинат уписот на првачиња во училиште во Тетово, наставник заболел од коронавирус

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците...

Бутел е една од општините каде бројот на заболени е висок,  но според митрополитот Петар, таа бројка која деновиве се презентира пред јавноста е од ифтарските вечери кои се одржувале во затворени простории.

Поповите против карантин за Задушница: Заболените се од ифтарите кои се одржуваа на затворено!

Во изјава за А1 Он митрополитот пелагониско-преспански Петар, кој е против да има карантин...

Скопскиот и тетовскиот во моментов се најзафатени региони со Ковид-19, односно региони во кои се регистрира широко-распространета трансмисија во заедницата.

Чаир жариште на коронавирус, речиси 100 заболени- ова се бројките на заболени во другите скопски општини!

Коронавирусот не стивнува во Македонија, а Скопје и Тетово се градовите со најголем...