Јанева е на болничко лекување во приватната клиника „Жан Митрев“, каде беше однесена во четвртокот поради влошена здравствена состојба.

Објавил: Валерија Петрова | 14 октомври, 2019 10:19

Јанева денес се враќа во Шутка

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Екс шефицата на СЈО, а сега обвинета во случајот „Рекет“ Катица Јанева, е во постабилна состојба и денеска најверојатно ќе биде вратена во притвор.

Јанева е на болничко лекување во приватната клиника „Жан Митрев“, каде беше однесена во четвртокот поради влошена здравствена состојба.

На Јанева и бил измерен висок крвен притисок, а при испитувањата докторите утврдиле дека е во прединфарктна состојба.

Бранителите на Јанева изјавија дека засега немаат побарано од судија на претходна постапка укинување на притворот заради влошената здравствена состојба. Појаснуваат дека првин ќе ја сочекаат одлуката на Апелациониот суд за поблага мерка за што е понудена гаранција од три станови.

Документацијата за влошена здравствена состојба, Боки 13 веќе ја доставил до судија на претходна постапка за укинување на притворот.. Во меѓувреме обвинителството за гонење организира криминал и корупција го поднесе обвинението за случајот Рекет а во исто време ја продожи истрагата и за Меѓународниот сојуз на Јовановски. Меѓу петтемина осомничени за перење пари, измама и помагање под истрага е и пратеничката Фросина Ременски.

Освен Ременски, со истрагата на Обвинителството опфатени се и потпретседателката на меѓународниот сојуз Јасна Мандиќ, таткото на Јовановски, Миле и асистентка од сојузот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Капетанот на владиниот воздухоплов попладне во контролата на летање на Скопскиот аеродорм пријавил ситуација за итност поради предното тркало и по процедурите безбедно слетал на аеродромот – информираа за МИА од Контролата на летање М-НАВ.

ОБНОВЕНО: Детали за приземјувањето на владиниот авион

Детали за принудно слетувањето на владиниот авион. Капетанот на владиниот воздухоплов...

Вонредното “emergency” слетување на авионот од марка лирџет се случило околу 14:20 часот. Нема повредени, а во авионот немало патници туку летот го изведувала само посадата.

Владиниот лирџет заврши во хангар откако принудно слета на скопскиот аеродром

Авионот на владината СОЗР кој се користи за летови и патување на државните функционери...

Јовановски, но и неговиот адвокат од судските власти бараа затворскиот притвор да му биде заменет со домашен, токму поради нарушеното здравје, но тоа барање беше одбиено.

МОЖЕ ДА УМРЕ ЗА 15 МИНУТИ: Влошена здравствената состојба на Боки 13,му откажал левиот бубрег

Влошена е здравствената состојба на првоосомниченипот за случајот Рекет, Бојан Јовановски,...

Како што се наведува во соопштението од партијата, Извршниот комитет го задолжил Јанушев до следната седница да предложи состав на Републичкиот изборен штаб.

ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Игор Јанушев, шеф на Републичкиот изборен штаб

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот...