Извори од СЈО за Канал 5 потврдуваат дека на специјалната обвинителка која е во притвор и се стопираат државните пари. Имено, таа зема 400 евра државни пари за живот во луксузната куќа во скопската населба Козле.

Објавил: Валерија Петрова | 29 август, 2019 17:56

Јанева ќе остане и без платата и без киријата за куќата во Козле

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Шефицата на специјалното побвинителство, Катица Јанева повеќе нема да е на трошок на граѓаните, СЈО од први септември нема да ѝ дава плата и да ѝ исплаќа пари за кирија и сметки, објави Канал 5.

Извори од СЈО за Канал 5 потврдуваат дека на специјалната обвинителка која е во притвор и се стопираат државните пари. Имено, таа зема 400 евра државни пари за живот во луксузната куќа во скопската населба Козле.

Со исплаќањето основната плата за месец август, практично завршуваат финаниските обврски на СЈО кон се уште актуелната шефица, велат од СЈО.

Катица Јанева останува без своите привилегии

Како обвинител кој потекнува надвор од Скопје во изминатиот период имала право на 300 евра кирија и 100 евра трошоци за комуналии. Во случај, киријата на обвинителот да поголема, тогаш сумата си ја доплаќа самиот, велат од обвинителството.

Катица Јанева пред недела дена беше приведена и експесно доби 30 дневен притвор опоради инволвирансот во случајот „Рекет“. Веднаш по нејзиното приведување почина нејзината мајка. Вилма Рускоска и дозволи на својата порранешна колешка да се прости од нејзината мајка во вечниот дом, шефиицата на организираниот криминал изјави дека поради човечност и дала дозвола со придружба на службени полициски лица заминала во Гевегелија. Катица Јанева се наоѓа во затворот во Шутка и според зборовите на директорот на овој казнено поправен дом обвинителката е сместена во посена соба и има посебен третман и не е во соба со други затвореници поради нејзината безбедност.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата.

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски” во Лисиче – родителите револтирани не сакаат да ги пушаат своите деца на настава

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче во субстандардни...

Тие според СЈО, нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155.117.172 евра и за истиот износ на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

Делото застарува – Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Адвокатот Јанаки Митровски во емисијата 10 минути изјави дека делото за кое поранешниот...

МВР против Б.О. поднесе прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај. Како што се гледа на видеото, објавено од Османи, на својот профил на Фејсбук, тој додека управува со автомобилот разговара на телефон и минува преку полна линија.

Османи доби 25 негативни поени – Вице -премиерот вели дека не ги надминал ингеренциите најави нов увид, овој пат во Тетово

По бурните реакции по објавената снимка Бујар Османи вели дека не ги надминал ингеренциите...

Во пријавата се тврди дека тие здружено презеле дејствија со кои ја оштетиле и неа, но и Буџетот на Република Македонија, во обид да стопираат влез на странска инвестиција во Македонија вредна 11,5 милиони евра.

Героски открива нов скандал: На повидок „Рекет 2“: Дали Ден Дончев водел хајка да се спречи шведска инвестиција во здравството?

Против директорот на Фондот за здравство Ден Дончев и против актуелниот министер за...