Досегашниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од редовите на ДУИ ќе биде назначен за директор на ЈП „Државни патишта“.

Објавил: Владо Марин | 28 октомври, 2020 7:32

Јани Макрадули на нова фотеља: Кандидат за нов директор на Македонска пошта

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Поранешниот заменик министер за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, како што дознава ТВ21, ќе биде новиот директор на Македонска пошта.

Досегашниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од редовите на ДУИ ќе биде назначен за директор на ЈП „Државни патишта“.

Малрадули својата политичка кариера ја започнал во 1996 година кога станал член на Советот на Општина Центар од редовите на СДСМ. Во 2002 година бил избран за пратеник.

По промена на власта во 2008 година станал потпретседател на Собранието на Република Македонија.

Во периодот од 1999 до 2006 година бил избран во ИО на СДСМ, а од 2006 до 2009 бил потпретседател на партијата.

Во 2012 година од страна на партијата бил кандидиран за градоначалник на Скопје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.