Оправдувањата на Заев зошто се дозволило ова се во стилот “отишле очите, ќе ги гледаме ли веѓите сега”, но сето ова е уште еден пораз кој Заев и го носи на земјата.

Објавил: Катерина Крстиќ | 4 март, 2020 11:40

Јанушев: Дали со трас-трас одлука преку ноќ се смени ставот на Заев?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Слушнавме како Заев, овој истиот кој го смени името и тргуваше со идентитетот, дели лекции по морал за тоа како незаконски се смениле имињата на двете училишта во Чаир.

Оправдувањата на Заев зошто се дозволило ова се во стилот “отишле очите, ќе ги гледаме ли веѓите сега”, но сето ова е уште еден пораз кој Заев и го носи на земјата.

Фејсбук статус на Игор Јанушев….

На неговата изјава дека смената на имињата на училиштата била незаконита, можеби некој ќе поверуваше доколку не го знае подобро Заев и фактот што неговата партија е на власт, што подразбира дека сите механизми за влијание на таквата одлука се во нивни раце.

Со други зборови, ако е незаконски како што тврди Заев, прв чекор би било неговиот подреден и техничи премиер, во овој случај Спасовски, да донесе одлука на влада со која ќе ги поништи одлуките на неговиот министер за образование, како што впрочем тоа беше омилена мерка кога станува збор работата на техничките министри од ВМРО-ДПМНЕ.

Или пак и овојпат ќе затворат очи на незаконие како што тоа го прават три години?

Кога веќе е незаконска одлуката, јавноста ја интересира дали Заев го викна Спасовски да му каже да се поништи одлуката или му рече трас трас нема да се примети дека име на училишта сменија пред избори? Напиша на Фејсбук генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Вчера, Хрватска 1 заразен, Словенија 1 заразен, Црна Гора нула заразени. Ние вчера 37 заразени, денес 23 заразени. Бројките се незгодна ствар, коментира актерот Сашо Тасевски.

Тасевски повторно удри по власта: Вие сте неспособни, немате авторитет ни до Чаир!

Познатиот македонски актер, и поранешен директор на Драмскиот театар Скопје, Сашо...

Инаку сега, шега на страна ,,БРАКОТ,, на реисот Сулејман Реџепи e присилен! Една од причините за овој  ,,брак,, e понижување пред Бајрам, што е и направено...

Буревесник: РЕИСОТ РЕЏЕПИ БИЛ ПРИСИЛЕН НА БРАК ГО МЛАДАТА ЕМИНЕ?

Новинарот Зоран Божиновски, новинар и уредник на Буревесник, вчера на својот официјален...

Одамна немам просведочено цинизам и арогантност на прес-конференција кон новинарски прашања, како денеска на пресот на министрите Ангеловска и Бектеши, особено од министерката за финансии.

Јаневски: Министерката Ангеловска е арогантна и цинична кој се потсмева на прашања од новинарите!

Одамна немам просведочено цинизам и арогантност на прес-конференција кон новинарски...