Тој му ветил на Коби дека ќе започне да тренира деца, а како доказ приложи видео од кошаркарскиот камп за деца, нешто што Коби г побарал од него. 

Објавил: Катерина Крстиќ | 12 февруари, 2020 12:18

ЈА ИСПОЛНИ ЗАДАЧАТА КОЈА МУ ЈА ДАДЕ КОБИ: Голема одлука на НБА ѕвездата!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Гилберт Аринас, порано познат како „Агент Зиро“ и sвездата на „Вашингтон Визардс“ дал завет на легендата на Лејкерс, Коби Брајант.

Тој му ветил на Коби дека ќе започне да тренира деца, а како доказ приложи видео од кошаркарскиот камп за деца, нешто што Коби г побарал од него. 

Фотографијата на која Коби му рекол на поранешниот НБА играч, Гилберт Аринас да отвори кошаркарска школа за деца…

Тој, исто така, остави трогателна порака со споделени слики од заеднички моменти со Коби Брајант.

Сакам да ја завршам задачата што ми ја зададе на оваа фотографија.Ми рече да го искористам мојот кошаркарски ум за да направам воведам НБА часови на колеџ или да отворам школа за деца.Да престанам да бидам идиот од социјалните мрежи. Денес, јас ја започнувам мојата тренерска кариера. Локација: Средно училиште Бирмингем, улица Хејс Ван Најс, Калифорнија. Денови: Секој вторник и четврток од 5 до 11 години, од 18 до 20 часот и од 12 до 15 години од 19 до 21 часот – напиша Аринас пред околу десет дена.

Гилберт е роден на 6 јануари 1982 година и е американски поранешен професионален кошаркар.

Аренас е трикратен НБА играч, трикратен член на екипите на АЛЛ-НБА и беше избран за Најдобар играч во НБА во сезоната 2002–2003.

Аренас уште го нарекуваа и  „Агент нула“, поради бројот на неговиот дрес.

Аренас беше суспендиран во поголемиот дел од сезоната 2009-10 година, заради внесување пиштоли во соблекувалната на неговиот тим, во вашингтонскиот Верајзон Центар

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Кошарка

Посебно емотивен беше најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ.

Фото: Спектакуларен пречек на Ѓоковиќ, српските кошаркари и баскетџии во Белград Србија синоќа ги поздрави своите спортски херои

Србија синоќа ги поздрави своите спортски херои, српската кошаркарска репрезентација...

Трогателен говор одржа и еден од најдобрите пријатели на Коби, Мајкл Џордан кој не можеше да ги сокрие солзите. Џордан пред присутните одржа потресен, емотивен говор и кажа за нивниот пријателски однос.

„Кога загина Коби, загина и дел од мене- Мајкл Џордан со солзи во очите се прости од својот “помал брат”

Вчера се одржа комеморацијата на трагично загинатиот кошаркар Коби Брајант и неговата...

Како што пренесува „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на извори блиски на семејството на Брајант, комеморацијата ќе се одржи во „Стејплс Центар“ во кој кошаркарската ѕвезда цели две децении играше во дресот на „езерџиите“.

Еве кога ќе биде погребан Коби Брајант- одбраниот датум има посебна симболика

Комеморацијата и погребот на Коби Брајант, неговата ќерка Џиана и уште седум лица кои...