Несвесно Заев се пофали дека Атина го прифатила условот на Минов за постепена примена на Преспанскиот, со што прашање е дали Минов сега ќе ги гласа уставните измени

Објавил: Мирко Бачиќ | 6 декември, 2018 12:43

Ја најави ли Заев поддршката за уставни измени од Панчо Минов?

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

На првата јавна расправа по предлог четирите нацрт амандмани за уставни измени и измени на Преамбулата, премиерот Заев несневно го спомна и името на пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов.

Премиерот Заев соопшти дека за уставните амандмани се консултира со Грција а како прифатливи ги оцени предлозите на Панчо Минов за постепена примена.

Откако Заев со тоа индиректно потврди дека и барањата на Минов за поддршка за уставни измени се прифатени, се обиде да балансира со додавањето дека и предлозите на Илија Димовски за вметнување на Уставот од 1991 година во преамбулата се прифатливи.

По ова јавно се отвора поголема неизвеснот дали пратеникот на ГРОМ, личен пријател на градоначалникот на Кавадарци, Панчо Минов ќе ги поддржи уставните измени во финалната фаза.

Имено остануваат уште 4 јавни расправи за уставните амандмани. По нивното завршување Владата во рок од два дена треба да достави извештај до Собранието и конечна верзија на текстот по што ќе се пристапи кон гласање за што во третата фаза неопходно е двотретинско мнозинство.

*Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Претседателот Иванов јасно го повтори својот став, НАТО и ЕУ интеграциите никогаш не биле доведени во прашање, штетниот Преспански договор е она што е камен кочничар

Иванов му одржа “лекција” и на заменик државиот секретар на САД

Претседателот Ѓорге Иванов, синоќа го прими Џон Саливан, заменик државен секретар...

Пропадна најавата дека државата конечно ќе добие квалитетно тело за борба против корупцијата, ни по 9 месеци СДСМ и ДУИ не се подготвени за транспаремтно работење

Обидот за формирање антикорупциска ги скара ДУИ и СДСМ

Кога државата не може цела година да формира состав на Комисијата за борба со корупцијата...

Зијадин Села, Сурија Рашиди и Горан Милевски се единствените пратеници кои не го поддржаа Законот за амнестија како резултат на комисијата за национално помирување

Три пратеници против законот за амнестија

Експресното гласање на Законот за амнестија во Законодавниот дом покажа дека полека...

Во акцијата на МВР останува отворено прашањето како во рок од два месеци во Македонија без санкции била внесена марихуаната од Албанија, а била наменета за Турција

Половина тон марихуана шверцувани во камионска приколка

Во координирана полициска акција на Граничниот премиер Богородица, запленети над...