Некои од темите на конференцијата беа како да напишете добро CV и насловно писмо, што е важно да се потенцира за време на интервјуто за посакуваната позиција. Јелена зборуваше и како да се изгради личен бренд во бизнисот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 февруари, 2020 19:44

Јелена Ѓоковиќ шокираше: Не верувам во мали плати!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Сопругата на тенисерот број еден Новак Ѓоковиќ и глобален директор на Фондацијата Ѓоковиќ денеска им се обрати на младите на голема конференција на тема „Оригинални разговори“.

Некои од темите на конференцијата беа како да напишете добро CV и насловно писмо, што е важно да се потенцира за време на интервјуто за посакуваната позиција. Јелена зборуваше и како да се изгради личен бренд во бизнисот.

Едно од прашањата во овој панел беше за просечните плати во Србија, кои се движат од 300 до 500 евра. Јелена истакна дека ова прашање е табу тема во Србија. Таа вели дека како да се наметна правилото на луѓето да им се вели дека „треба да бидат задоволни дури и кога работат помалку“.

На конференцијата учествуваа повеќе од 600 луѓе. Менаџери од повеќе од 45 успешни компании од областа на маркетингот, програмирањето, HR, проектното инженерство, банкарството, фармацијата и други области, интервјуираа над 250 млади луѓе, а секој апликант имаше можност да зборува со претставник на компанијата за која тој бил заинтересиран и добил и комплетна анализа за неговите перформанси.

Јелена Ѓоковиќ, директорка на Фондацијата Новак Ѓоковиќ, за прв пат се обрати пред присутните.

Целта на оваа конференција беше младите да сфатат дека во себе имаат сè што им е потребно.Ние се обидовме да ги свестиме колку е важно за нив да имаат отворен ум и да учат, да бидат свесни за нивните доблести и слабости и да работат на нив. Поентата е да им се даде целата енергија на оние што се појавија денес тука и тие ќе извлечат максимум од ова, а тоа се веќе 500 луѓе.Соработувавме со 45 компании, и на овој начин влијаеме на нив да ги променат позициите и пристапот кон младите луѓе, а истовремено да им ги презентираме нивните таленти рече Јелена Ѓоковиќ, истакнувајќи дека зборот„ амбиција “често се толкува погрешно како да се работи за нешто негативно.

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Малку е познато на јавноста дека еден од српските најистакнати епидемиолози има некои други посебни таленти, имено д-р Кон не е само успешен епидемиолог, туку и одличен пејач.

Вака пее и свири познатиот српски епидемиолог КОН: Освен медицината ова е неговиот друг талент (видео)

Српскиот епидемиолог Предраг Кон секојдневно ја информира јавноста за состојбата...

Според директивите на Министерството за здравство, сите лиценцирани здравствени установи мораат да ги третираат сомнителните или потврдените случаи како итни случаи.

Има 30 милијарди и другар е со ПУТИН: Се за владетелот во чија земја заразените имаат бесплатно лечење!

Во сите случаи на нов коронавирус во Обединетите Арапски Емирати, пациентите мора...