Денеска во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ние одржавме колегиум и ги разгледавме овие прашања. Таа изјава не треба да се сфати како притисок врз судиите.

Објавил: Катерина Крстиќ | 20 ноември, 2019 19:43

Јовески за ИРЛ: Русковска беше разочарана од одлуката на апелационите судии

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Јавниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за ИРЛ вели дека неговата колешка Вилма Русковска реагирала импулсивно и не станува збор за притисок врз апелационите судии кои одлучиле за ослободување од затворски притвор за обвинетата Катица Јанева.

Јавниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за ИРЛ вели дека неговата колешка Вилма Русковска реагирала импулсивно и не станува збор за притисок врз апелационите судии кои одлучиле за ослободување од затворски притвор за обвинетата Катица Јанева.

„Денеска во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ние одржавме колегиум и ги разгледавме овие прашања. Таа изјава не треба да се сфати како притисок врз судиите. Ние како Обвинителство ги почитуваме одлуките на судиите и немаме намера да се мешаме во нивните работи, но исто така се залагаме за владеење на правото и ние сме гарант за заштита на законитоста. Ние сме одговорни во делот на кривичниот прогон и можеби изјавата на обвинителката Вилма Русковска се должи на моментална разочараност од определена одлука, со оглед на тоа што во тој предмет таа водеше сеопфатна предистражна и истражна постапка. Изготвено е обвинение и поднесен е обвинителен акт и се чека судот од тој обвинителен акт да ја донесе соодветната одлука“ – вели Јовески за ИРЛ.

На прашањето дали Јовески застанува во одбрана на Рускоска тој одговори:

„Не знам дали тоа треба да се сфати како одбрана на определен обвинител, едноставно кажуваме кои се фактите, околностите, нашите мотиви и заложбите. Нам како Обвинителство воопшто не ни треба да отвараме проблеми со судовите, таму каде што најмалку треба да ги има. Од определени одлуки, како што и досега било, доколку не сме задоволни ако имаме правни средства и интрументи ние тие одлуки ќе ги подложиме на проверка пред повисоките судски институции“ – вели Јавниот обвинител Јовески.

Целото интервју прочитајте го тука.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По вчерашниот ден во кој ние пратениците бевме заклучени во пленарната сала по наредба на Талат Џафери веќе е кристално јасно дека Собранието не е е повеќе демократска институција туку институција заробена од еден автократ кој што си дозволува да се однесува како Собранието да е приватна своина, непочитувајќи никаков Деловник и пред се крши основни човекови права“, изјави Мицевски!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе поднесат интерпелација за Џафери

Интерпелација на претседателот на Собранието Талат Џафери ќе поднесат Пратеничката...

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата црква како рамноправна со другите

Ковачевски: Автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската...

Претходно шефот на државата упати честитка за ваквата одлука и порача дека ова е радосна вест за сите граѓани на земјава од православна вероисповед.

Пендаровски и Вучиќ со заедничка фотографија од Давос ја поздравија одлуката на СПЦ

Со заедничка фотографија во Давос македонскиот и српскиот Претседател Стево Пендаровски...

Од денеска шатори и вреќи за спиење пред владата, Независниот синдикат на професионални војници излезе на штрајк.

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА! Од...