Селекторот на црногорскатаа женска ракометна репрезентација Пер Јохансон повика 15 ракометарки за двете пријателски средби против Македонија.

Објавил: Едмонд Бекири | 12 март, 2019 1:30

Јохансон во Македонија без Радичевиќ, Булатовиќ и Рајчиќ?

Фото/Текст извор: ©гол.мк

Селекторот на црногорскатаа женска ракометна репрезентација Пер Јохансон повика 15 ракометарки за двете пријателски средби против Македонија.

За двата дуели во салата во Автокоманда на 22 и 23 март повикани се многу млади ракометарки, а изоставени неколку поранешни вардарки.

Јованка Радичевиќ, Катарина Булатовиќ и Марина Рајчиќ нема да настапат за националниот тим, а нејзините места ќе ги заземат помлади ракометарки.

Повикани ракометарки за двомечот Македонија – Црна Гора: 

Голмани:
Љубица Ненезиќ, Анастасија Бабовиќ, Теа Мариновиќ
Крила:
Итана Грбиќ, Ивона Павичевиќ, Бранка Контатар, Нина Булатовиќ
Кружни напаѓачи: 
Татјана Брновиќ, Бобана Кликовац, Ема Рамушиќ
Бекови: 
Јелена Деспотовиќ, Ивана Божовиќ, Николина Кнежевиќ, Сања Премовиќ, Андреа Кликовац, Ванеса Аговиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Целата јавност реагираше на ваквото соопштение на Самсоненко дека ќе го напушти клубот а Тимур Дибиров открива како тие реагирале на неговата оставка.

ВИДЕО: Дибиров прозборе за Самсоненко- еве како вардарци реагирале кога им соопштил дека ќе ги напушти

Македонскиот шампион во ракомет РК Вардар, веќе застанува на нозе откако беше соопштено...

Денеска во јавноста излезе веста дека наводно бизнисменот Хари Костов влегува во ракометниот првак и го презема управувањето со РК Вардар, но ова се неофицијални информации до кој дојде порталот Скопје Инфо од извори во клубот.

Конечно е откриено кој ќе биде нов сопственик на РК Вардар

Откако првиот човек на РК Вардар, Сергеј Самсоненко изјави дека дава оставка, се шпекулираше...

Имено станува збор за најнова вест, дека договорена е соработка на повеќе компании и бизнисмени, кои во иднина ќе бидат дел од македонскиот ракометен бренд кој беше европски првак, и за среќа во целата акција се вклучија домашните моќници.

Радосна вест за фановите на Вардар- Сергеј Самсоненко останува во клубот

Иако пред извесно време беше објавено дека првиот човек на Ракометниот клуб Вардар...

Покрај Вардар, во полуфиналето ќе играат и унгарски Веспрем, шпанската Барселона и полскиот првак Килце. Завршниот фајнал-фор во Келн ќе се одржи на 1 и 2 јуни. `

ОЈ ВАРДАРЕ МАКЕДОНСКИ ТИ ЈА КРАСИШ МАКЕДОНИЈА – Одиме во Келн по нова Европска титула !

Македонскиот првак Вардар загуби од ПИК Сегед со 29:25, но ја сочува предност од првиот...