Македонската јавност треба да сфати дека овие избори се клучни за иднината. Напред или назад, нема средина.

Објавил: Рејхан Бајрами | 17 февруари, 2020 7:10

ЈОЦИ: Ќе гласам за СДСМ- Груевски не мислам да го враќам по ниедна цена, ОТВОРЕТЕ ШАМПАЊ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ми велат луѓе, секако вмројна, а и понекој сдсмовски опортунист кој кјур го боли за државава, само чека шанса за функција, а нема да ја добие, требало да ми биде срам како сум го поддржала Зоќе.

Види, богати.
Па, дечки, како, бе, да не му честитам јавно на човекот кој не беше пичкица и го реши она кое 27 години никој не се осмели да го изусти, камоли да го реши и да направи чекор напред!?
Ме девалвирала честитката. Мачиња, мене ништо не може да ме девалвира. Пошто јас верувам во она што ќе го напишам. Јас се’ што ќе напишам, ми извира од мене.
Верувам во ЕУ и НАТО од моја 19-та година., пишува на Јоци.
Друга работа. Јас фунционирам на високи фреквенции, не на ниски. Не ме интересираат ниски страсти на будали. Извинете, али сега, во вакви клучни историски моменти не можам да се бавам колку дупки Петре не закрпил, колку пешачки Сенко не обележал, колку тревници Стефан не искосил. Со тоа ќе се бавам после 12-ти.
Македонската јавност треба да сфати дека овие избори се клучни за иднината. Напред или назад, нема средина.
Некој што бил истурена фигура, како дел од ,,шарена”, јас, секако ќе ви рече – напред!
И ќе ви алармирира за опасноста од враќање на грујовистичката мафија, како што тоа го правев, имено, и наназад 7-8 години.
Точно. Многу работи не се исполнија. И јас сум разочарана. Но, јас , Груевски, не мислам да го враќам по ниедна цена. Верувам дека СДСМ ќе работи многу повеќе после 12-ти.
Конзистентна сум околу тоа.
Ако се врати сотоната, многумина од нас, ,,шарените”, ќе треба да се селат. А, веќе имаме ,,пријателски” закани.
Ако ги објавиме, ќе се помоча Мице во гаќи. А, вие ќе гласате против него.
Ќе ги објавиме.
Крсто рече ќе се сели, многу закани има човекот. И му верувам.
Цената за НАТО и подобра иднина е многу скапа.
Крсто несакајќи ни ја отвори вратата кон НАТО и датум за преговори со ЕУ. Несвесен, во тој момент. Но, ја отвори. Таму сме веќе.
Вмројна не знае што со себе. Гласаат за ,,Северна”, но се сликаат пред табли ,,Македонија”. Тажничко. Ним им е битна само власт, да се близу тендерите. Нема да ја добијат, бидејќи меѓународна заедница не сака луѓе кои не го продолжуваат политичкиот контекст, не го контаат, не знаат да прекинат со романтичарски средновековни национализми.
Имаа шанса, ја испуштија.
Се разбираме?
Отворете шампањ. Влегуваме во подобра иднина. Блескава. Ќе се уверите.
Требаше одамна ова да се случи, но вмројна не` држеа во мрак цела деценија, пишува Јоци.

Јорданка Ивановска Јоци

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Рубин е вработен во Судот и реши јавно преку социјалната мрежа Фејсбук да објави дека е заразен од корона а воедно информираше дека моментално е хоспитализиран во прилепската болница.

Прилепчанецот Рубин вработен во суд се заразил од коронавирус додека бил на работа!

Рубин Лефтер од Прилеп е еден од совесните граѓани кои реши да сподели со своите најблиски,...

Докторот аперилаше до Министерството за здравство и министерот Венко Филипче, да не се слушаат препораките на СЗО, туку да се започне со масовно тестирање на народот за Коронавирус бидејќи како што вели со сигурност има повеќе заразени од овој вирус а не само оние за кои веќе сме информирани.

Тројца од персоналот на болницата „Плодност“ позитивни на корона вирус !

Доктор Тасе, од болницата Плодност во Битола се огласи преку официјалниот Фејсбук...

Откако Михаела се огласи на својот Фејсбук и министерот за здравство се заблагодари јавно што таа била совесна и за време на целото патување носела маска и ракавици, а и веднаш самоиницијатвно се пријавила на клиниката за инфективни болести.

Се чувствувам како најсреќниот човек на светот- младата Михаела од Скопје го победи Коронавирусот!

Младата Михаела Јаневска од Скопје е една од првите пациентки кои беа заболени од коронавирус...

Само еден единствен денар ако се утврди со ФАКТИ И ДОКАЗИ дека јас сум зел повеќе пари за извршената услуга јас сум спремен да одговарам во секое време.

По пресудата за затвор се огласи Џими од групата “Молика”: Битката продолжува, нема да ме скршите!

Вчера во случајот „Транспортер“ беа осудени поранешниот градоначалник на Битола,...