Имено, за таа цел беа направени 16 приклучоци на санитарни чворови за тоалети и одводи за боксови за кучиња. 14 од нив се со големина на цефка ф110мм, а 2 се со големина ф160мм.

Објавил: Владо Марин | 12 септември, 2020 16:01

ЈП Водовод и канализација – Скопје изработи нова канализациона мрежа за потребите на ЈП Лајка

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

ЈП Водовод и канализација – Скопје изработи нова канализациона мрежа за потребите на ЈП Лајка!

Секторот Канализација при ЈП Водовод и канализација – Скопје, за потребите на новото јавно претпријатие под закрила на Град Скопје, ЈП Лајка – претпријатие за хуман третман на животни скитници, во текот на изминатите две недели интензивно работеше на одводнување и приклучување на отпадните води на објектот.

ЈП Водовод и канализација – Скопје изработи нова канализациона мрежа за потребите на ЈП Лајка!

 

 

Во текот на работните активности беа изведени 3 шахти, беа сменети и вградени 8 капаци за шахти (тежок тип) и 1 бетонски капак. Истовремено беше изведена и мрежа со големина на цефка ф200мм и ф160мм, во должина од околу 100 метри.

Имено, за таа цел беа направени 16 приклучоци на санитарни чворови за тоалети и одводи за боксови за кучиња. 14 од нив се со големина на цефка ф110мм, а 2 се со големина ф160мм.

Со поставување на водоводната мрежа и решавање на прашањето кое се однесуваше на одведување на отпадните води се обезбедени услови за основните потреби на ова претпријатие и неговото отпочнување со работа и нормално функционирање.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информираат од МВР.

Утврдени 168 сообраќајни прекршоци во Скопје, 66 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (23.09.2021) продолжи со засилените...

Во овој момент, од Меѓународниот аеродром Скопје има летови кон 39 дестинации во Европа и светот, а од охридскиот аеродром кон 10 дестинации.

Бочварски: Го раздвижуваме авиосообраќајот во земјата, од денеска директна авиолинија од Санкт Петербург до Скопје

Денеска, на Меѓународниот аеродром Скопје, министерот за транспорт и врски, Благој...

На 4 јуни годинава „Нордвинд Ерлајнс” почна со директни летови Москва – Скопје кои наскоро, според најавите, ќе се одвиваат трипати неделно – во понеделник, среда и петок.

Секој вторник Санкт Петербург – Скопје, нова авиолинија на „Нордвинд Ерлајнс”

Со летот што треба да пристигне денеска во 13:35 часот на Меѓународниот аеродром Скопје,...