Националната разузнавачка служба (НИС), исто така, соопшти дека на состанокот со пратениците зад затворени врати Ким се појавил во јавноста само 17 пати оваа година, што е помалку од кога било, пред се заради неговата посветеност на домашните проблеми и влијанието на пандемијата од корона вирусот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 мај, 2020 9:58

ЈУЖНОКОРЕЈСКАТА НОВИНСКА АГЕНЦИЈА ОБЈАВИ: Нема знаци дека Ким имал операција на срце!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Јужнокорејската разузнавачка агенција денеска соопшти дека нема знаци дека лидерот на Северна Кореја Ким Jонг Ун имал операција на срцето.

Ким не е виден во јавноста веќе три недели, што предизвика шпекулации за неговото здравје и каде се наоѓа пред да се појави во саботата.

Агенцијата исто така забележа дека не се забележани никакви невообичаени знаци кои укажуваат на тоа дека Северна Кореја ги продолжила операциите во нуклеарниот комплекс Јонгбјон, кој е суспендиран во 2018 година.

Националната разузнавачка служба (НИС), исто така, соопшти дека на состанокот со пратениците зад затворени врати Ким се појавил во јавноста само 17 пати оваа година, што е помалку од кога било, пред се заради неговата посветеност на домашните проблеми и влијанието на пандемијата од корона вирусот.

„Се проценува дека Ким немал операција или медицинска процедура на срце“, им рече на новинарите пратеникот Ким Бјунг-ке од владејачката Демократска партија, пренесува Јохнап.

Агенцијата исто така наведува дека Ким годинава имала 66 пати помалку јавни активности од вообичаеното.

„И покрај тоа што Ким не се појави во јавноста, тој управуваше со државните работи како и обично“, соопшти агенцијата НИС.

Јужнокорејското разузнавање не ја исклучува можноста за епидемија на Ковид 19 во Северна Кореја, иако Пјонгјанг тврди дека не се потврдени случаи на зараза, но ги интензивира превентивните напори.

Агенцијата исто така забележа дека не се забележани никакви невообичаени знаци кои укажуваат на тоа дека Северна Кореја ги продолжила операциите во нуклеарниот комплекс Јонгбјон, кој е суспендиран во 2018 година.

Разузнавачките информации исто така забележале дека немало одредено движење ниту на местото за нуклеарно тестирање во Pungjeri, ниту на страницата за лансирање проектили „Донгчанг“.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Таа потврди појава на силна алергиска реакција кај една личност и изјави дека лекарите се подготвени да ја „поздрават и решат“ ситуацијата, пренесува порталот Index.hr.

ВО ХРВАТСКА ВАКЦИНИРАНИ 46.000 ГРАЃАНИ: Лесни несакани ефекти пријавени кај 80 лица

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно...

Цели семејства, со поспани деца во рацете, се упатија кон градот Агуа Калиенте, недалеку од границата со Гватемала, рано утрово.

КАРАВАН ОД 4.000 МИГРАНТИ ТРГНА ВО АМЕРИКА: Немаме друг избор, тука ќе умреме(ВИДЕО)

Мигрантите од Хондурас, бегајќи од сиромаштијата, се упатија кон САД денес преку границата...