-Го сметаме ова враќање на јазикот на национал-комунизамот за апсолутно недопустиво.

Објавил: Сара Фемина | 12 октомври, 2019 9:47

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: „Бугарија со ултиматум го суспендира договорот за добрососедство„

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Најновиот ултиматум од Бугарската влада го доживувам како суспендирање на Декларацијата за пријателство од 1999 година и Договорот за добрососедство од 2017 година, напиша на социјалните мрежи Љубчо Георгиевски, поранешниот премиер на Република Македонија.

Група интелектуалци од Република Бугарија и од нашата земја, преку отворено писмо вчера изразија, разочараност и длабока загриженост од објавената „рамковна позиција” на бугарската влада за преговорите на Република Македонија за идното членство во ЕУ.

-Го сметаме ова враќање на јазикот на национал-комунизамот за апсолутно недопустиво. Ги сметаме како разумни утврдените услови за забрзување на работата на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања и постигнување на побрзи резултати од неа, како и за поголем општествен одѕив од нејзината работа.

Го сметаме навистина наумесно, веќе постигнатите договори да се одразуваат во различни информативни табели со историска насоченост, во наставни програми во одредени дисциплини на училиште, на споменици, плочи, гробишта и сл., како и во изјави и коментари на државници, политички фигури и медиуми, поврзани со одразување на историски настани.

Заедно со тоа, не може да не констатираме дека целокупниот тон на таканаречената „рамковна позиција” кон Република Македонија е недопустлив, се посочува во писмото. Потпишано од историчари, економисти, политичари, новинари.., во него, се наведува. се содржат редица загрижувачки и проблематични барања, како тоа за „заедничката историја до 1944″ година.

-Всушност, денешна Бугарија и денешна Северна Македонија се еднакви наследници на вековната култура и цивилизација. Затоа, ние го осудуваме поимот „кражба на историјата”, честопати користен од некои националисти од обете страни, се наведува во документот. Интелектуалците со критика и за барањето во учебниците во оригинал да се користат историските извори од 19-от и 20-от век.

-Со оглед на горенаведените хронолошки рамки, во овој случај очигледно е дека не станува збор за грижа учениците во Бугарија и во Македонија да се запознаат со оригиналните историски дела. Ова е насочено само кон едната од двете земји со нескриени подалечни цели, оценуваат потписниците на писмото. Но, најзагрижувачко е, се додава, што рамковната позиција на бугарската Влада го потврдува потценувачкиот однос кон политичкиот и културниот идентитет на Република Македонија.

-Негирањето и понижувањето на македонската култура што се создаде во последните децении може само да поттикне омраза кон Бугарија. На овој начин, бугарската рамковна позиција, наместо да ги зајакне нашите односи, засновани врз нашата заедничка историја, ќе создаде нова поделба кон сомнежот и непријателството. Сето ова е длабоко вознемирувачко и го доведува во прашање севкупниот развој на преговорите во иднина. Наместо да ставиме ултиматуми, би сакале уште еднаш да потенцираме дека треба да има поактивна бугарска политика, стои во деклрацијата.

Интелектуалците од двете држави прашуваат кога ќе има дописници за БНР и БНТ во Скопје, зошто не се прават заеднички проекти финансирани од Бугарија, колку години е потребно за да се направи железничката пруга Софија – Скопје, зошто да не гледаме бугарска телевизија во Скопје и македонска телевизија во Софија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Судство ослободено од политиката и со судии кои имаат елементарни интелектуални капацитети да бидат судии.

НАЈЧЕВСКА: „Дајте бре не цмиздрете туку засукајте ракави- СИТЕ КРИМИНАЛЦИ ВО ЗАТВОР„

Сакате да кажете дека промените кои се направени а кои соодветствуваат на вредносниот...

Туку, не ми е јасно како после личниот неуспех и после оваа глупава изјава на Твитер - ама ептен недоветна! - без оставка ќе мине и министерот за надворешни работи Димитров.

ГЕРОСКИ: “ЗАЕВ И ДИМИТРОВ СЕ ЛУЃЕ БЕЗ ОБРАЗ И СРАМ, премиерот што не дава оставка, не дава„

Заев што не дава оставка, не дава. Тоа се очекуваше. Арен маж на зборот не си стои, нели....

Евро перспективите се движечката сила на реформите и имплементацијата на преку 400 закони усогласени со евро-стандардите.

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ МУ ПИША НА МАКРОН: “Дајте и шанса на Македонија да се движи напред, направивме многу”

Господнине претседателе, Македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години,...

Имено тој со видеото се надоврзува со бариерата која ја постави Франција, односно претседателот Макрон за датум за отпочнување преговори за Македонија и Франција.

Михајловски се пошегува за ЕУ: Кога на дете ќе му кажат дека не оди на одмор туку на село

Познатиот македонски актер Тони Михајловски реши малку да се пошегува па на својот...