Два дена откако беше есктрадиран

Објавил: Калина Мартинска | 17 мај, 2024 15:26

Љупчо Палевски – Палчо си бара адвокати, Менкиновски не е заинтересиран да го брани, Страшевски не коментира шпекулации

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Љупчо Палевски – Палчо сака да ангажира тим од најмалку тројца адвокати како негова одбрана во судскиот процес кој му следува како првоосомничен за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Палчо до Кривичен испратил барање за да го застапуваат тројца адвокати, а кои судот ќе ги препрати до бранителите кои ги бара.

„Од Истражниот затвор Скопје до Основниот кривичен суд Скопје е доставно официјално известување за екстрадицијата на осомничениот за кој веќе е определна мерка притвор од негово пронаоѓање односно лишување од слобода, како и барање за ангажирање на адвокат кој ќе го застапува во текот на постапката“ велат од Кривичниот суд.

Се шпекулира дека тоа се адвокатите Тони Менкиновски, Јовица Страшевски и Славко Секулов. Менкиновски тврди дека до него нема стигнато такво барање.

„До мене не е стигнато такво барање. И да стигне, не сум заинтересиран. Службено сум отсутен“ рече Менкиновски во кратката изјава за Алфа.

Јовица Страшевски е вториот адвокат на кого Палевски сака да му поклони доверба.

„Официјално барање не сум добил и не би коментирал шпекулации“, вели Страшевски за Алфа.

Правото на одбрана е законски загарантирано, за сите, па и за Палевски. Тој веќе реши сам да побара адвокатски тим, доколку не го направеше тоа или доколку правниците кои тој ги бара не прифатат да го застапуваат, ќе добие адвокат по службена должност.

Таков адвокат беше Алмир Алиспахиќ кој го застапуваше во судот додека Палчо беше во бегство во притвор во Турција, односно на 4-ти декември кога Кривичен му одреди 30-дневен притвор во отсуство.

Според законските процедури тој наскоро треба да биде изведен пред обвинител во скопското обвинтелство и да ја каже својата врзија за двојното убиство. Кога ќе се случи тоа, обвинителите не откриваат, а од судот велат наскоро ќе има наредба од судија на претходна постапка за негово спроведување во однос на неговиот притвор.

Палчо веќе втор ден е сместен во посебна ќелија во притворското одделение во Шутка и нема контакт со останатите притвореници поради безбедносни причини.

Се однесувал ладнокрвно, не се жалел на никој и за ништо, а со себе ги носел работите кои што ги имал при бегството. Дури и храната која ја јаде поминува посебни протоколи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.