Оваа информација ја потврди Фаик Хоти, портпарол на приштинското Министерство за здравство, пренесува „Њујорк Тајмс“.

Објавил: Рејхан Бајрами | 19 април, 2020 18:56

ЊУЈОРК ТАЈМС: Србија и донира на Приштина тестови за КОРОНА без политички услови!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Њујорк Тајмс беше меѓу првите што ги цитираше вестите од Ројтерс, изјавувајќи дека Белград донирал тестови на Приштина за вирусот корона и покрај трговските несогласувања.

Анонимни српски функционер за Ројтерс изјави дека Белград ги донирал тестовите без никакви политички услови, но со „желба да помогне да се надмине овој проблем“ и додаде дека вирусот корона “е одличен потсетник дека многу проблеми можат да се решат само заедно “.

Белград донирал тестови на Приштина за вирусот корона и покрај трговските несогласувања.

Оваа информација ја потврди Фаик Хоти, портпарол на приштинското Министерство за здравство, пренесува „Њујорк Тајмс“.

Престижниот американски весник, исто така, потсети дека разговорите под покровителство на Европската унија меѓу Белград и Приштина беа прекинати во ноември 2018 година, откако Косово воведе сто проценти данок на стока произведена во централна Србија.

Веста ја презеде и британскиот сајт thisismoney.co.uk, Сингапурскиот Todayonline.com, порталот РСЕ (rferl.org).

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

- Тајно одењето во просторијата за прислушување и исклучување на безбедносните камери е сериозно кривично дело и тие мора да се соочат со правдата - рече Тачи.

ХАЧИМ ТАЧИ НЕМИЛОСРДЕН: Албин Курти е НАРКО-ДИЛЕР, местото му е во ЗАТВОР!

Косовскиот претседател Хашим Тачи го обвини „техничкиот премиер“ Албин Курти дека...

Таа на Фејсбук изјави дека албанските вооружени сили биле ангажирани за време на пандемијата.

АЛБАНСКИ ВОЈНИЦИ ЗА ПРВ ПАТ НА КОСОВО: Единицата за посебни операции ќе служи во рамките на КФОР!

Албанската министерка за одбрана, Олта Џжака, денеска објави дека албанските воени...

Ѓуриќ прецизираше дека лекарите и медицинските сестри се запрени вчера на административниот премин Мердаре, иако офицерот за врска веќе го најавил нивното пристигнување.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Властите во Приштина им забранија на српските лекари да влезат во Косово!

Властите во Приштина спречија 20 српски лекари и медицински сестри да влезат во Косово...