Груби денеска го одбележува 16. роденден на неговата ќерка Хера со која сподели и заедничка фотографија на социјалните мрежи!

Објавил: Стојче Бушин | 15 септември, 2020 23:06

Ќерката на Артан Груби порасна во вистинска убавица: Дали личи на нејзиниот татко(ФОТО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Вицепремиерот во Владата на Република Македонија кој е воедно и министер за политички систем, Артан Груби денеска има славеничка причина што го прави особено горд. 

Груби денеска го одбележува 16. роденден на неговата ќерка Хера со која сподели и заедничка фотографија на социјалните мрежи!
ФОТО: Facebook

Неодамна од владини неофицијални извори, „Вечер.мк“ дознава дека пред три дена се случила физичка пресметка меѓу вицепремиерот Артан Груби и владиниот генерален секретар Драги Рашковски.

Нетрпеливоста меѓу нив двајца постоела од самиот почеток на новата влада кога Груби, првиот заменик на премиерот Заев, се вселил во добро уредениот кабинет на генералниот секретар.

Рашковски се бунел за ваквата постапка, но залудно.

Вчера тензијата кулминирала кога Рашковски одбил на Груби да му ги предаде сите клучеви од кабинетот, но и од помошните простории и кабинетскиот сеф, при што настанала гласна расправија, викање, кое, според неофицијалните извори на владини службеници, на крајот кулминирало со два-три удари кои вицепремиерот Груби му ги задал во пределот на вратот и главата на Рашковски.

Потоа биле разделени, а преку вработен службеник во секретаријатот Рашковски подоцна му ги пратил сите клучеви на вицепремиерот Груби, кој од вчера и официјално е сместен во довчерашниот кабинет на генералниот секретар.

Владината служба сега бара друга канцеларија за Драги Рашковски.

На 2-ри септември Владата ја официјализираше новата функција „прв вицепремиер“ која ќе ја извршува Артан Груби од ДУИ, а е дел од коалицискиот договор меѓу ДУИ и СДСМ.

За таа цел, на владината седница, специјално беше изменет Деловникот за работа на Владата, во кој е додаден зборот „прв“ пред функцијата „вицепремиер“, при што е прецизирано дека токму тој ќе го менува премиерот во негово отсуство.

Со тоа, Груби стана прв заменик на премиерот преку поедноставена процедура, со гласање на владата, наместо да се менува Законот за Влада, за што ќе требаше да расправа и гласа Собранието!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Својата држава ја претставувал во многу земји ширум светот, меѓу кои отворање на македонски културен центар во Истамбул-Турција, Софија-Р.Бугарија, претставување на македонската музика во опера хаус Сиднеј-Австралија и многу други настапи.

(ФОТО) Нема да го препознаете – Наум Петрески го промени имиџот и пушти долга коса

Несомнено, Наум Петрески важи за еден од најпознатите македонски фолк пејачи. Настапувал...

Музичката наобразба ја започнува во нижото музичко училиште на 6 годишна возраст, продолжува во Средното музичко училиште, дипломира на Факултетот за музичка уметност во Скопје на отсекот виолина во 2004 година и магистрира во 2011 година на отсекот „Музичка теорија и педагогија“ оддел „Методика на музичка настава“.

Андријана Јаневска ќе ја претставува Македонија во проект за Гинисовата книга на рекорди!

Познатата македонска пејачка Андријана Јаневска ја израдува македонската јавностсо...

Актерката Весна Шипчиќ зад себе има одлична актерска кариера, а многумина се в вљубија во неа преку филмската серија „Жикина Династија“ во која ја играше Елса, блиска пријателка на Жика.

ГЛУМЕШЕ ЕЛЗА ВО ЖИКИНА ДИНАСТИЈА, а еве како изгледа по ТРИ ДЕЦЕНИИ(ФОТО)

Актерката Весна Шипчиќ зад себе има одлична актерска кариера, а многумина се в вљубија...