Првата припаѓаше на Марија, ќерка на поранешниот претседател на СРЈ, Слободан Милошевиќ, а втората на Никола Антиќ, лекар и поранешен директор на Народниот фронт на ГАК, кој отвори приватна канцеларија таму.

Објавил: Сара Фемина | 26 декември, 2019 23:55

Продадена луксузната вила од Марија, ќерката на Слободан Милошевиќ: ПОГЛЕДНЕТЕ КОЈ ЈА КУПИ

Фото/Текст извор: ©курир.рс магазин.мк

Две третини од куќа во белградскиот булевар „Дјук“ Александар Караѓорѓевиќ, познат како замок Марија Милошевиќ, денес беше продадена на аукција од Хаџи Драган Антиќ, поранешен прв човек на Политика и пријател на семејството Милошевиќ.

Според информациите на курир.рс, куќата, или два стана од 253 и 228 квадратни метри, биле продадени по почетна цена од околу 105 милиони динари, или 890.000 евра.

Првата припаѓаше на Марија, ќерка на поранешниот претседател на СРЈ, Слободан Милошевиќ, а втората на Никола Антиќ, лекар и поранешен директор на Народниот фронт на ГАК, кој отвори приватна канцеларија таму.

Мирјана Марковиќ-Мишковиќ, сопругата на Слободан Милошевиќ почина на 14 април оваа година, во 77- та година од својот живот, поради компликации со белите дробови.
Таа по своја желба беше кремирана во Русија, а  нејзината урна беше положена во Пожаревац. Таа беше испратена со Руската песна „ Падмосковска вечера„ под липата на гробот каде што е почива нејзиниот сопруг, Слободан Милошевиќ.

Марија прво ја изнајмила, а потоа, според нејзините заменици, го продала својот стан на Никола Антиќ, но тој, наводно, ја измамил и никогаш не ги платил парите.

Тој подоцна го потврди тоа со писмена изјава заверена од нотар. 

Анитиќ е исто така инвеститор и сопственик на земјиштето на кое се наоѓа објектот.

Слободан Милошевиќ беше југословенски и српски политичар и правник, претседател на Република Србија во периодот 1989–1997 и подоцна претседател на Србија и Црна Гора во периодот 1997–2000. Бил основач и претседател на Социјалистичката партија на Србија од нејзиното основање во 1990 година.

Се стекнал со политичка моќ поради неговото залагање за измени на југословенскиот устав од 1974 поради маргинализацијата на Србите и немоќта да се справи со барањата за отцепување на Албанците на Косово.

Ја предводел таканаречената „јогурт револуција“ со која преку масовни протести ги срушил владите на југословенските покраини Косово, Војводина, и Црна Гора, и ги заменил со свои послушници. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Како резултат, епидемиолозите во Србија ќе можат побрзо да го контролираат ширењето на болеста СОВИД-19 предизвикано од новиот вирус корона, соопшти Инфоцентарот на ЕУ.

Пристигна РОБОТИЗИРАН систем за тестирање на КОРОНА!

Србија ќе може да тестира за повеќе примероци од коронавирус во иднина отколку порано,...

На состанокот присуствуваа претставници на Министерството за одбрана и Министерството за здравство на Србија, а од руска страна офицерите на Работната група кои пристигнаа во Белград.

ЕКСКЛУЗИВНО ОД СРБИЈА: Руските и српските војници договорија заеднички напад на КОРОНА!

На Воената медицинска академија се одржа состанок, покрај српскиот, на кој присуствуваа...

Сега е договорено меѓу министерствата да пристигнат 11 авиони за хуманитарна помош и 86 вирусолози.

РУСИЈА ДЕСНА РАКА НА СРБИЈА: Руски авион со помош слета во Белград, ќе пристигнат 86 лекари и уште 11 авиони!!

Хуманитарна помош од Русија слета на аеродромот Батајница. Премиерката на Србија,...

„Ова не е предвидување, ова е нешто што е логично да се очекува“, рече Вучиќ, додавајќи дека има 81 лице на респиратори.

ВУЧИЌ: Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи!

Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи, рече вечерва...