„Семејствата на американските трупи на Блискиот исток ќе ги поминат деновите во очекување на смртта на нивните деца“, рече таа, обраќајќи се на парадата на стотици илјади луѓе.

Објавил: Сара Фемина | 7 јануари, 2020 17:56

Ќерката на убиениот Сулејман се закани на американските војници: Ве чекаат црни денови, а посебно се обрати до ТРАМП

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Зајаб Сулејмани, ќерка на иранскиот генерал Касим Сулејмани, убиен од американски воздушен напад во Багдад, се закани дека ќе ги нападне американските воени сили на Блискиот исток за време на погребната поворка за нејзиниот татко во Техеран.

„Семејствата на американските трупи на Блискиот исток ќе ги поминат деновите во очекување на смртта на нивните деца“, рече таа, обраќајќи се на парадата на стотици илјади луѓе.

Таа рече дека смртта на нејзиниот татко ќе предизвика будење кај народот и уште поголем отпор.

„Семејствата на американските трупи на Блискиот исток ќе ги поминат деновите во очекување на смртта на нивните деца“, рече таа, обраќајќи се на парадата на стотици илјади луѓе.

Пред собирот, Зајаб рече дека злобниот план на Трамп да ги раздели двата народа, Ирак и Иран, не успеал со убиството на нејзиниот татко.

„Трампе, коцкару, вашиот злобен план да предизвикате расправија меѓу Ирак и Иран со вашата стратешка грешка при убиството на Касим и Махди не успеа. Само што го предизвика историското единство на нашите нации и споделена и вечна омраза на САД “, рече таа.

„Еј, луд Трамп, вие сте симбол на глупост и играчка во рацете на ционистите“, додаде таа. Исто така, иранскиот генерал Исмаил Гани, кој го замени Сулејмани на чело на елитните единици Кудс, вети одмазда.

„Семоќниот Бог вети дека ќе се одмазди, а Бог е главниот одмаздник. Секако ќе бидат преземени активности“, рече Гани во време кога Техеран се откажа од преостанатите ограничувања на нуклеарниот договор.

АП предупредува дека ваквите случувања би можеле да го доближат Иран до градење атомска бомба, да започне посредничка војна или воен напад против САД и исто така да и овозможи на таканаречената Исламска држава да организира враќање во Ирак, што може да резултира во зголемена опасност и нестабилност во Ирак.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Турција досега регистрираше 425 смртни случаи поврзани со коронавирус и скоро 21 000 инфекции, од кои повеќето се пријавени во Истанбул, пренесува АФП.

ЗАСИЛЕНИ КОНТРОЛИ ВО ТУРЦИЈА: Прекинати меѓународни летови и затворени училишта!

Турција ги засили контролите денес на јавни места, еден ден откако претседателот Реџеп...

Во интервју за Љубjана Дел, Трамп исто така рече дека ефикасна вакцина може да се очекува само кон крајот на оваа година или на почетокот на следната година.

ИНФЕКТОЛОГ ШОКИРАШЕ: Еве колку животи спасија мерките за изолација и кога се очекува врвот на епидемијата!

Социјалното растојание, во моментов е единствениот начин за борба против коронавирусот,...

Додека пандемијата „Ковид 19“ ја мачи Австралија, ние внимателно ќе ги следиме симптомите кај сите учесници во овој експеримент.

ВАКЦИНА СТАРА ЕДЕН ВЕК УБИВА КОРОНА? Австралијанците ги тестираат луѓето со вакцина против туберколоза!

Дали храбриот експеримент од Австралијците ќе го спаси светот од најголемата зараза...

Најмалку пет вакви „чудни“ смртни случаи ги идентификуваше волонтерски тим на руски лекари, но деталите не се наведени.

Руски лекари забележаа чудна смрт во Ломбардија: 5 заразени лица починале на мистериозен начин, една работа им била заедничка!

Руските лекари кои пристигнаа во Ломбаридија за да им помогнат на Италијанците во...