Нејзиниот сопартиец и колега во Собранието, Александар Николоски, денеска соопшти дека прашањето за доверба во Владата е доставено до Собранието, со 61 потпис.

Објавил: Рејхан Бајрами | 8 ноември, 2021 19:05

Ќе гласаат ли и пратеници во скафандри за недоверба на Владата?

Фото/Текст извор: ©360

Пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ од Гевгелија, според информации на 360, е во изолација од петокот, кога беше и постигнат договорот меѓу опозициските партии и Беса за, како што беше првично објавено, ново собраниско мнозинство, а на работ на неопходниот минимум од 61 глас!

Пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ е позитивна на ковид-19, што може да го проблематизира мнозинството што тврди дека го има опозицијата за уривање на владата на Зоран Заев, објави 360!

Пратеничката од Гевгелија, Ангелинка Петкова, според наши информации, е во изолација од петокот, кога, всушност, беше и постигнат договорот меѓу опозициските парламентарни партии и Беса за обезбедување 61 глас за изгласување недоверба на Владата или за, како што беше првично објавено, ново парламентарно мнозинство.

Заменик-координаторката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојанова, потврди за „360 степени“ дека една пратеничка од пратеничката група на опозициската коалиција е позитивна на ковид-19, посочувајќи дека нема точна информација од кога ѝ е решението за домашна изолација. Наспроти информации дека пратеничката е со симптоми на коронавирусот, Стојановска вели дека пратеничката е без симптоми, така што, ако има потреба, би можела да дојде на гласање во Собранието в четврток, кога треба да се одржи собраниската седница на која ќе се разгледува прашањето за доверба во Владата.

„Тие еднаш го направија преседанот со пратеници што дојдоа на седница во скафандри, повикувајќи се на протоколи на Комисијата за заразни болести, и покрај нашите реакции на тој чин. Тогаш, ако е неопходно, и ние би можеле да ја искористиме таа можност, иако можеби ќе нема потреба на тоа, затоа што се разговара за приклучување и на други пратеници кон иницијативата за изгласување недоверба на Владата“, ни изјави Стојановска.

Нејзиниот сопартиец и колега во Собранието, Александар Николоски, денеска соопшти дека прашањето за доверба во Владата е доставено до Собранието, со 61 потпис.

Тој рече дека очекува на чинот на гласање в четврток да има и повеќе гласови од неопходниот минимум за уривање на Владата, за што се разговара и со други пратеници од досегашното владејачко мнозинство.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Координаторот на пратеничката група на Демократската Унија за Интеграција, Арбер Адеми во својот говор на денешната собраниска седница за избор на Влада на Република Македонија истакна дека цело ДУИ и сите граѓани ја поддржуваат новата предложена структура на владата и нејзината програма.

Адеми ги истакна и преземените мерки и досега реализираните проекти кои ја оправдаа довербата дадена во Август 2020 година и дека пратениците на ДУИ целосно веруваат во професионалната компетентност на одредените кадри и на квалитетот на содржината на програмата надополнета со проекти и дополнителни стратегии.

Во продолжение целосниот говор на координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми:

Еве сме денес, пред една многу важна одлука за нашите граѓани, за нашата земја и за иднината на сите нас.

Денеска одлучуваме дали ќе дадеме зелено светло за континуитетот на развојните проекти и проектите на квалитетниот живот, јасно дефинираните механизми и стратегии за да продолжиме успешно да се справуваме со енергетската, здравствената и мигрантската криза како глобални предизвици на денешницата.

Наоѓајќи се во ваква ситуација на предизвици и кога на хоризонтот го имаме патот кон Европската Унија како прогресивна перспектива без друга алтернатива, денес почитувани колеги, време е да ја докажеме нашата политичка зрелост, да дадеме свој придонес за да се овозможи стабилност и конзистентност во процесот на одлучување во служба на граѓаните и поголемата развојна перспектива.

Пред нас е една дополнета програма, една јасна визија за развој на парламентарно мнозинство кое го има целосниот легитимитет на народот од изборите во Јули 2020 година и гледајќи ја нејзината досегашна работа, ние како членови на парламентарното мнозинство денес рефлектираме за нејзиниот досегашен биланс, констатираме дека достигнувањата и реализираните проекти досега се јасно видливи и со право ја имаа нашата поддршка досега.

Истата поддршка пратеничката група на Демократската Унија за Интеграција ја дава и на овој владин состав и на оваа консолидирана програма за работа, целосно верувајќи во професионалната компетентност на одредените кадри и од своите и од редовите на коалициските партнери, како и во квалитетот на содржината на програмата што е одраз на барањата и потребите на граѓаните.

Владата на која и дадовме доверба во Август 2020 година од оваа собраниска сала, го отвори патот за реализација на најголемиот инфраструктурен проект на Коридорот 8 за кој беше потпишан договор со познатата компанија Бехтел - Енка и исправноста на Законот за кој заедно гласавме овде, го потврди и Уставниот Суд, со што веќе се овозможи дефинирање на периодот за почеток на работниот процес во летото оваа година.

Беше токму оваа Влада која ја заврши постапката за експропријација на имотите на патот Скопје - Блаце и денеска продолжува да го гради "Патот на Арбер". Целосно го поддржуваме железничкото поврзување долж Коридорот 8 и потсетуваме дека енергетската врска помеѓу Битола и Елбасан е во тек.

Шар Планина е прогласена за национален парк, општините беа максимално поддржани со обезбедување средства за реализација на локални проекти, за отворени спортски сали во основните училишта, за основното училиште во Мала Речица, а започнаа работите и за училиштата во Визбегово и Блаце, заедно со градинките во Чаир, Сарај и Липково.

Оваа Влада го реализираше и систематизирањето на административците заедно со нивното унапредување со признавање на степенот на образовната квалификација.

Она што е карактеристично за оваа Влада е несомнено нејзината способност да ги откочи и реализира повеќегодишните заборавени процеси во лавиринтите на времето, но многу важни за иднината на државата.

Адеми: Цело ДУИ и граѓаните ја поддржуваат Владата

Денеска одлучуваме дали ќе дадеме зелено светло за континуитетот на развојните проекти...

Нагласува дека нечиј интерес и во земјата и надвор од неа е тој да не биде дел од владата, но и да не биде дома, поради што, како што истакна, добил понуда за амбасадорско место што го одбил.

Димитров: Ми понудија амбасадорско место само да ме нема во политиката

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров вели дека не се повлекол...