Промена на времето можна е некаде околу 30, 31 октомври односно на самиот крај на овој и почетокот на ноември месец.

Објавил: Весна Петровска | 21 октомври, 2019 19:09

Ќе има ли заладување до крајот на месецов? – УХМР информира

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Натпросечното топло време со многу високи температури на воздухот за овој период од годината и официјално ќе се задржи до крајот на месецов.

Времето ќе биде стабилно, суво и сончево со максимални дневни температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степен. Мал пад на истите ќе има од четврток, па за време на викендот, информира метеорологот Славчо Попоски.

Ваквото време и тоа како многу лошо ќе се одрази кај поголем дел од граѓаните каде расте опасноста од појава на вируси.

Промена на времето можна е некаде околу 30, 31 октомври односно на самиот крај на овој и почетокот на ноември месец.

Времето денеска

Времето во Република Северна Македонија беше сончево и топло со слаб јужен ветер.

Утринската температура ќе се движи од три до 11, а дневната од 25 до 31 степен.

Во Скопје, сончево и топло. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе се искачи до 29 степени.

Продолжува периодот на претежно сончево време со натпросечни дневни температури за овој период од годината.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината во текот на претпладнево ќе има повеќе сончеви периоди, додека попладне ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дож и услови за ретки грмежи.

ВИКЕНД МЕТЕО: Нестабилно време со врнежи од дожд низ целата земја!

Денес во текот на претпладнево ќе има повеќе сончеви периоди. Од пладневните часови...

Максималните дневни температури, се до крајот на оваа недела ќе бидат под просекот и ќе се искачуваат во интервалот претежно од 15 до 24 степени.

ВРНЕЖИ ОД ДОЖД: Во текот на денот се очекуваат грмежи низ нашата земја!

До крајот на денов, како и во текот на следните денови во нашата држава времето ќе биде...

Токму ова е поради значително постудениот воздух кој од северните предели на Европа се спушта кон нашата држава, врнежи од снег на планините освен кај нас има и во регионот, односно во соседна Србија и Босна!

СЕ ВРАТИ СНЕГОТ ВО МАКЕДОНИЈА: Заврна снег на Пелистер(ФОТО)

Вистинска зима на крајот на мај. Вчера снежна покривка го обеле Пелистер, објави метео-...