На мое големо изненадување, во коментарот на владата на Зоран Заев, што го пренесува државната новинска агенција МИА, нема директно и јасно отфрлање на овој текст.

Објавил: Перо Милчин | 13 септември, 2021 17:28

Ќе прифатите ли да бидеме бугаромакедонци?! Пендаровски? Заев? Ало другарчиња, изјаснете се!

Фото/Текст извор: ©plusinfo.mk

Бугарите можат да си мислат и да прават што сакаат, но ние Македонците не можеме и не смееме да се согласиме со никакви двојни наративи и со никаков „дуален систем“ кој се однесува на нашиот национален идентитет. Тој е еден и единствен! Ние сме Македонци и не можеме да прифатиме да бидеме било што друго! Стево и Зоки, јасно ли е ова?

На мое големо изненадување, во коментарот на владата на Зоран Заев, што го пренесува државната новинска агенција МИА, нема директно и јасно отфрлање на овој текст.

Тоа е страшно! Мириса, море труе на обид за срамна трговија со нашиот национален идентитет.

Ги повикувам сите Македонци, без оглед каде се, но и без оглед на нивната политичка определба или афилијација, да го вклучат алармот и да застанат во одбрана на својот национален идентитет!

Чувствувам дека е време сега, јасно и гласно, да се изјасниме дека сме Македонци. И дека ако задоцниме и ако не бидеме доволно гласни, штетите ќе бидат немерливи, а вината ќе биде наша.

Ничија друга, само наша. Моја и ваша. Не на клетниците, не на пазарџиите и на сите што тргуваат со нашиот идентитет – само наша!

Ова е страшно подметнување, драги мои!

Нонпејперот предвидува во Македонија „де се засили контекстот на мултиетничкото општество, преку вклучување и на бугарскиот наратив“. Што значи тоа?

Значи многу, овој пат навистина значи премногу!

Прво, се предлага Бугарите да се внесат во Уставот, соодветно како и сите други етнички заедници.

Добро, да речеме дека тука нема ништо спорно. Иако отворањето на Уставот, само по себе, е една ризична операција, бидејќи може да покрене лавина од апетити и нови барања, на кои тешко ќе се одолее. Но ајде…

Второ, се предлага здруженијата на Бугарите да добијат „заштита и посебна нега од државата, за да негуваат, да промовираат и да изучуваат сопствен аспект на историските настани“, што би им било дури и „уставно загарантирано“.

Посебна нега од државата? Зошто посебна? Не иста како и за сите други малцински заедници?

А ќе има ли во Бугарија посебна заштита и нега за македонско малцинство?

Нема да има, драги мои, нонпејперот уште во првата реченица предвидува Бугарија да го потврди концептот нација-држава и Македонија практично да се откаже од своето малцинство во таа земја.

Трето, во овој документ се вели: „Мнозинскиот дел од словенскиот народ, кои себе се идентификуваат како Македонци и кои сметаат на историскиот контекст за посебност на македонскиот народ, ќе ја задржат можноста за сопствен аспект и наратив на оваа заедничка историја“.

Каква „великодушност“! Ние, кои се сметаме за Македонци, ќе сме си ја задржеле „можноста“ на „сопствен аспект и наратив“, на историјата која инаку ќе се смета за „заедничка“. Односно, бугарска.

Нашето македонско национално чувство, драги мои, ќе стане „аспект“!

Тоа што сме Македонци, за авторите на овој документ, е само аспект! Еден од двата можни. Веројатно оној малцинскиот, помалку важниот.

Јебо вас аспект, стоки едни!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Колумна

Значи од 16 Министерства дури на 9 ( девет) се Албанци што произлегува дека од 25% ( доколку гласале сите гласачи ид 25% Албанци во Македонија) тие партипицираат дури со 60% или 220% повеќе од тоа што би било природно (25%) што е и договорено со таканаречениот Рамковен Договор.

Албанци декларирајте се како Македонци во Македонија

На фудбалските натпревари Македонија со Албанија да навивате за Македонија. Да ги...

Според последните статистики од 30 Април 2022 , Долгот на американската влада се зголеми за приближно 1,2 трилиони американски долари на годишно ниво на проценет вкупно околу 30,50 трилиони долари во 2021 година. За 2022 година, националниот долг на САД се предвидува да биде околу 31,83 трилиони американски долари.

Америка најзадолжената земја во светот, сеуште глуми супер нација со демократски вредности

Америка најзадолжената земја во светот сеуште глуми супер нација со демократски вредности. Американскиот...

Не ми влегува во главата како е можно за само дваесетина дена, она што бил нормален, урбан, секојдневен живот во Киев или Одеса – пазарење по модерни супермаркети, студирање, носење деца во градинки, вечерни забави, туширање наутро, свадби и разводи и безделничење на интернет – наеднаш да се претвори во тотален кошмар со буквална, секојдневна борба за гол опстанок…

Путиновата битка за Киев ќе биде како онаа кај Бородино за Наполеон

Војната во Украина влегува во својата четврта, можеби решавачка, но сигурно најтрагична...