Се наведува и дека Зеленски во интервју на националната телевизија рекол дека доколку Украинците стигнат до административната граница со Крим можно е да се изврши притисок врз Русите сами да си отидат.

Објавил: Македонка Димкин | 13 септември, 2023 12:21

„ЌЕ СЕ ОБИДАТ СО ТРИ ДИВИЗИИ ПО 50.000 ВОЈНИЦИ“ Руски војник му раскажал на пријателот што слушнал во врска со Крим

Фото/Текст извор: ©Kievpost

Слушнав дека повторно овие мајкоебачи подготвуваат нешто. Па, да го ебам, три дивизии, 100 илјади луѓе сe тоа. Тие доаѓаат од тренинг. Сите овие тенкови, сè што подготвија, сега ќе бидат фрлени (во војна). Тие сакаат повторно да го заземат Крим, вели војникот.

Украинците планираат да си го вратат полуостровот Крим со 150.000 војници кои во три дивизии треба да нападнат, сугерира аудиоснимка која била пресретната од страна на Украинското воено разузнавање(ХУР), пишува Киев Пост.

На снимката руски војник му раскажува на пријателот за она што го наслушнал. Киев Пост пишува дека не е јасно од каде на војникот му е информацијата и дека таа не соодветствува со последните изјави на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека се надева дека нема да има директна конфронтација меѓу руските и украинските сили на Крим.

Се наведува и дека Зеленски во интервју на националната телевизија рекол дека доколку Украинците стигнат до административната граница со Крим можно е да се изврши притисок врз Русите сами да си отидат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски регистарски таблички, изјави началникот на граничната полиција Антон Златанов.

Во Бугарија од вечерва се забранува влез на автомобили со руски регистерски таблички

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски...

Премиерот Орбан додаде дека ќе се докаже дека Унгарија била во право за војната во Украина и дека Западот не успеал мирно да ја процени ситуацијата на теренот.

Орбан: Западот сака да ја глобализира војната во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Западот сака да ја глобализира...

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да формира нова влада оваа недела - нешто што претходно се сметаше дека е осудено на неуспех со оглед на недостигот на парламентарна поддршка.

Зошто лидерот на шпанските конзервативци е далеку од премиерската функција без разлика на неговиот успех на изборите.

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да...