Овие за човекови права се бунеа за нашенците од Пустец, а живи ги нема да реагираат на масовното носење на Косовци во Македонија

Објавил: Данаил Михајловски | 29 септември, 2018 20:24

ЌЕ СЕ ПОЛНАТ КУТИИ?!: Скопје преплавено со автобуси од Косово, се носат гласачи (ФОТО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денеска Скопје е преплавено со автобуси и комбиња од Косово.

Како што пишуваат дел од медиумите во земјата, станува збор за гласачи кои што утре би гласале на престојниот референдум на кој што се одлучува за промена на името на државата во Република Северна Македонија.

Најинтересно и за напоменување е фактот што сите невладини и борци за човекови права кои пред неколку години ги жигосуваа Македонците од Пустец денеска ги нема живи (Можеби луѓево се на викенд, или од други нивни причини нема да бидат во родните места).

Од наши извори дознаваме дека се работи за автобуси полни со косовари кои утре треба да го дадат својот глас за Северна. Се работи за истите оние кои имаат двојно, а некогаш и тројно државјанство, односно се дел од 150 илјади пасоши кои Бранко Црвенковски им ги подели за време на бегалската криза на Косово.

Инаку, автобусите се фотографирани на паркингот кај Скопското Кале.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Опозицискиот лидер вели дека и покрај притисоците, неговата партија нема да дозволи промена на Уставот за во него да бидат внесени етничките Бугари.

Мицкоски: Ако некој од ВМРО-ДПМНЕ гласа за уставните измени ќе се повлечам од политиката

Ќе ја напуштам политиката ако било кој од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ гласа за промена...

Граѓаните реагираат дека секое пазарување се соочуваат со ново ценовно изненадување. Тоа го покажа и статистиката инфлацијата скокна за 16 отсто на годишно ниво

Македoнскиот леб е меѓу најскапите во регионот, цените и понатаму растат

Цената на лебот продолжува да расте. Одредени видови на леб деновиве се со повисоки...