Штербик ќе остане запаметен по ракоемтниот клуб Вардар и освоената прва титула во Лигата на шампионите. 

Објавил: Катерина Крстиќ | 20 јануари, 2020 11:54

Ќе се посветам на семејството- Штербик заминува во пензија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Врвниот голман Арпад Штербик најави негово пензионирање. Тој реши на крајот на сезонава да му каже збогум на ракометот, објави Екипа.мк

Штербик последните 20 години го достигна врвот на својата кариера, но најави дека од јуни ќе му се посвети на семејството.

-Среќен сум. Ако сум искрен, морам да признам дека размислував за овој потег веќе четири-пет години. Секогаш имаше нешто што ме предомислуваше, што ме тераше да одам напред. Ракометот е дел од мојот живот, ќе остане дел и кога ќе се пензионирам, но не чувствувам тага од ваквиот потег. Дома ме чекаат жена и две убави деца, немам зошто да бидам тажен. Исто така, сакам и навивачите да не тагуваат, бидејќи ако бидам неопходно ќе дојдам да помогнам, објави Штербик.

Арпад Штербик е роден на 20 ноември, 1980 година и е српски ракометен голман со шпански пасош. Висок е 200 цм и тежок 120 кг. 

Штербик ќе остане запаметен по ракоемтниот клуб Вардар и освоената прва титула во Лигата на шампионите. 

Со екипите за кои настапувал, Штербик освоил вкупно 55 медали и добил 8 индивидуални награди.

Во 2005 година, Штербик бил прогласен за најдобар голман во Унгарија, а ИХФ го прогласила за најдобар светски ракометар. Потоа, Штербик играл во шпанската АСОБАЛ лига, каде настапувал за тимовите на Сјудад Реал, РК Атлетико Мадрид и РК Барцелона. Притоа, од 2006 до 2010 година, петпати по ред бил прогласуван за најдобар голман во лигата, а во 2006 година бил прогласен за најкорисен играч (МВП) на лигата. Во јуни 2014 година, Штербик потпишал четиригодишен договор за РК Вардар од Скопје.

Во својата кариера, Штербик играл за две репрезентации: СР Југославија и Шпанија и со двете освоил медали на светските првенства. На европското младинско првенство во 1998 година, Штербик освоил сребрен медал, а идната година, освоил златен медал на Универзијадата. На светското првенство во 2005 година, Штербик бил прогласен за најдобар голман. На светските првенства во 1999, 2001 и 2011 година, Штербик освоил бронзени медали, а на светското првенство во 2013 година, со репрезентацијата на Шпанија, конечно го освоил златниот медал.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Јас сум горд што имам прилика да работам што вакви момци кои заслужуваат голема почит за се што прават за клубот и Македонија, тие се национални херои.“

Алушовски: Вардар во моите 10 години не бил во полоша ситуација – момците се национални херои!

Составот на Вардар вечерва успеа да дојде до убедлива победа над Мотор Запорожје од...

„Теле 2“Арената во Стокхолм беше „обоена“ во „црвено–бело“, во знакот на Хрватска, најмалку 10.000 фанови имаше на трибините.

Шпанија го одбрани европскиот трон- Хрватска не успеа да стане Европски шампион

Репрезентацијата на Шпанија успеа да ја одбрани титулата на Европското првенство...

Исто така, сигурно Начевски и Николов ќе добијат место и за Олимписките игри во Токио, каде што ќе ја делат правдата на натпреварите.

Македонските судии Начевски и Николов ќе го судат финалето на ЕВРО 2020!

Македонските судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ја добија честа да го судат финалето...

Манасков изјави дека клучот за поразот е многуте лесни топки кои ги добил противникот како и слабата реализација.

Манасков и Лазаров: Не ги реализиравме шансите, направивме многу грешки

Крилото на репрезентацијата на ракометната репрезентација на Македонија, Дејан Манасков,...