Москва и Вашингтон наскоро би можеле да започнат меѓусебна соработка и поддршка за борба против коронавирусот, а во тек се разговори за овие теми.Имено пред еден месец во медиумите одекна веста дека Трамп и Путин за состојбата на пазарот на нафта а разговорот следел по иницијативата на американската страна.

Објавил: Катерина Крстиќ | 11 мај, 2020 23:03

ЌЕ ЈА УБЛАЖИ ЛИ КОРОНАВИРУСОТ ТЕНЗИЈАТА ПОМЕЃУ СВЕТСКИТЕ СИЛИ? Русија и Америка размислуваат за соработка во борба против пандемијата!

Фото/Текст извор: ©информер.рс

Русија и Соединетите држави ја разгледуваат можноста за соработка по повод пандемијата на вирусот корона, изјави за ТАС Сергеј Рјабков, рускиот заменик министер за надворешни работи.

Москва и Вашингтон наскоро би можеле да започнат меѓусебна соработка и поддршка за борба против коронавирусот, а во тек се разговори за овие теми.

– Прашања за помош и соработка во рамките на специјалните агенции од оваа област се на агендата на нашиот дијалог – рече Сергеј Рјабков.

Имено пред еден месец во медиумите одекна веста дека Трамп и Путин за состојбата на пазарот на нафта а разговорот следел по иницијативата на американската страна.

Претседателите разменија мислења за глобалната состојба на нафтениот пазар, вклучително и договор на ниво на ОПЕК плус за намалувањето на производството на „црно злато“.

Исто така, Трамп го извести Путин за неговите контакти со водачите на земјите што произведуваат нафта. Трамп и Путин се согласија да ги продолжат руско-американските консултации на оваа тема.

Лидерите разговараа и за активности што Русија и САД ги преземаат во борбата против ширењето на вирусот корона.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...

Во моментов во Бали се одржува самит на Г20, а на состанокот на Г7, покрај Бајден, присуствуваа и лидерите на Канада, Европската комисија, Европскиот совет, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Холандија, Шпанија, Велика Британија.

Светските лидери одржаа итен состанок по падот на проектили во Полска

Белата куќа официјално соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден свикал итен...

Кудрицки рече дека Украина го проследи списокот со опрема што му е потребна на регионот Херсон до меѓународните партнери, од кои Полска и Франција веќе одговорија.

Украина: Русите пред да побегнат ја уништија главната електрана во Херсон

Електраната што го снабдуваше со електрична енергија целиот десен брег во регионот...